Po protrápené a bodově nejstřízlivější sezoně u Černých jestřábů z Chicaga šlo plzeňskému rodákovi o jedinou věc. Hlavně dostat novou šanci. Kdekoliv. Za jakýchkoliv podmínek.

A navzdory tomu, že si Dominik Kubalík za tři roky v zámoří vydobyl určité renomé, neměl své místo mezi hokejovou elitou vůbec jisté. Mediálním prostorem kolovaly zvěsti o všemožných scénářích, o neutichajícím psychickém tlaku by český snajpr mohl klidně napsat vlastní knížku. 

Mladší ze sourozenců Dominik Kubalík bude v příští sezoně hájit v zámořské NHL nově barvy týmu Detroit Red Wings
Detroit? Nová výzva. Berou mě jako střelce, těší Dominika Kubalíka

Na poslední chvíli ale dorazil záchranný člun s kormidelníkem Stevem Yzermanem, zkušeným manažerem a bývalou osobností zámořské soutěže. Generální manažer Detroitu se rozhodl vstoupit do nové sezony se zcela obměněným kádrem a do svých řad tak mermomocí sháněl volné zboží z letního trhu.

První gól zlomil prokletí z Chicaga

A když uviděl jméno Dominika Kubalíka se štítkem „k vašim službám“, neváhal ani chvíli a naordinoval českému reprezentantovi lákavou dvouletou smlouvu na pět milionů dolarů. K tomu dohodil oblíbená slova naděje a slib, že jeho kanonýr dostane přesně to, co si zaslouží. 

Na mysli měl veledůležitou pozici v základní sestavě Red Wings, dostatečný ice-time a také roli v početních výhodách. Klíčová herní pasáž, při níž je až trestuhodné ponechávat šikovného střelce typu Kubalíka na střídačce. 

Slovenský supertalent Juraj Slafkovský slaví svůj první gól v zámořské NHL
Konečně to z něj spadlo. Slafkovský se dočkal, první gól v NHL emotivně oslavil

Sedmadvacetiletý kanonýr se však nenechal unést. Moc dobře věděl, že žádné místo jisté nemá. A že pokud bude chtít opět oprášit kult obávaného zabijáka, musí se do toho v létě pořádně opřít. 

Úvodní duel ostré sezony tak trochu naplnil Kubalíkovy obavy ze silné konkurence v detroitské kabině, ve čtvrté formaci se do svých oblíbených příležitostí dostával jen velmi těžko. Hned v tom následujícím ale všechno urychleně změnil.

První gól v červenobílém dresu mu dodal sílu a neuvěřitelné sebevědomí. Třetí klání už startoval mezi útočnou elitou Red Wings a od samého začátku utvrzoval sám sebe i všechny okolo, že starý dobrý snajpr Kubalík je zpátky na scéně.

„Ani nevím, čím to vlastně je, ale cítím se naprosto skvěle. Vůbec jsem nečekal, že se mi bude až tak dařit,“ přiznal nadšený útočník s číslem 81.

Mezi elitou je Kubalík jako doma

A o tom, že se český kanonýr zapsal jako nejlepší letní posila, nepochybují ani v zámoří. „Uvedl se tu ještě lépe než jiné posily, i ty mnohem zvučnější. Je to pro mě nejpříjemnější překvapení z nového kádru Red Wings,“ napsal Max Bultman z The Athletic. 

Přesnou trefou se blýskl proti svému bývalému zaměstnavateli, o den později pak navíc dirigoval jasné pětigólové vítězství nad Anaheimem. V dresu Detroitu dosud odehrál pět zápasů, v nichž si připsal už 8 kanadských bodů (3+5). 

Zatím se nadále drží v první útočné formaci po boku kapitána Dylana Larkina s Lucasem Raymondem, kde zaskakuje za zraněného kanonýra Tylera Bertuzziho. A svými dosavadními výkony posílá trenérskému sboru jasný vzkaz: nechte mě tady!

Dominik Kubalík je novým miláčkem detroitských tribun.Dominik Kubalík je novým miláčkem detroitských tribun.Zdroj: ČTK / AP / Paul Sancya

„Sedli jsme si a zatím nám to klape. A to je ohromně důležité. Nic zbytečně nevymýšlíme a jednoduše hledáme parťáka v lepší pozici,“ prozradil nový hrdina hokejového města. 

Dostal luxusní místo v sestavě, taktéž obdržel důvěru v přesilovkové formaci, jež zatím šlape na výbornou. Steve Yzerman svou část dohody splnil. A zdá se, že i Kubalík bude hodně poslušným dlužníkem.