Předchozí
1 z 8
Další

TADY TO ZAČALO

Píše se datum 9. dubna 2023, trojice hradeckých hráčů je po čtvrtém semifinálovém duelu proti Vítkovicím na domácím stadionu podrobena testům. Při play off nic neobvyklého… V dalších dnech Mountfield po nesmírně vyčerpávajících bojích Ostravany udolal 4:3 na zápasy a postoupil do boje o titul.

Můžeme se zastavit ještě u šestého utkání série, který přinesl rekord. Jednalo se o nejdelší zápas v historii extraligy, až v čase 138:51 ho ve čtvrtém prodloužení ukončil vítkovický útočník Dominik Lakatoš. To vše později nahrávalo spekulacím, že užití zakázané látky mohlo výkonům hradeckých hokejistů pomoci.

Hokejisté Vítkovic (v modrém) při šestém semifinále play off extraligy v Hradci Králové.
Z kabiny do autobusu, žádný trénink. Mountfield jel do Vítkovic, jaký byl plán?

STŘÍBRO PRO HRADEC

Je konec dubna, Mountfield v extraligovém finále padl 2:4 na zápasy s Třincem. I tak se jednalo o historicky nejúspěšnější ročník v historii klubu. Fanoušci i hráči si společně užívali jízdu za stříbrem. Hned 1. května se na Ulrichovo náměstí konalo velkolepé loučení se sezonou. V tu chvíli ještě nikdo ze zúčastněných netušil, že přijde pořádná ťafka.

Plné Ulrichovo náměstí si užilo ukončení úspěšné sezony hradeckých hokejistů.
Jsou stříbrní! Historický úspěch si s hradeckými hokejisty užil plný Ulrichák

ŠOK! HRÁČI MOUNTFIELDU DOPOVALI

Předposlední květnový den přinesl českému hokeji pořádný šok. Dopingovou kontrolou neprošli útočníci Kevin Klíma, Martin Štohanzl a kanadský obránce Graeme McCormack.

Pro Hradec černá kaňka na skvělé sezoně. Klub vydal prohlášení, zmiňovaným hráčům pozastavil profesionální smlouvy a postavil je mimo kádr. Hokejisté měli pozřít suplement, na jehož obalu přítomnost zakázané látky nebyla.

Hradec na konci dubna vybojoval stříbro, teď musí řešit nepříjemné starosti.
Černá kaňka na historické sezoně, tři hráči Hradce neprošli dopingovou kontrolou

Šéf extraligy Martin Loukota se tehdy vyjádřil. „Jako organizátor soutěže máme přistoupit k přiměřené sankci. Utkání ale vyhrály Vítkovice 2:1, takže i kdybychom ho zkontumovaly, vítěz se nemění,“ uvedl. V té době se očekávalo, že verdikt bude znám do startu nového ročníku, opak byl pravdou.

Hradečtí hokejisté vybojovali v uplynulém extraligovém ročníku stříbrné medaile, tři hráči však během semifinále neprošli dopingovou kontrolou.
Klíma, Štohanzl a McCormack nemůžou kvůli dopingu hrát, čeká se na verdikt

MÁLO TESTŮ

V červnu se Deník vydal po stopách antidopingových kontrol. Počet testovaných hokejistů všechny překvapil. „Za celý rok 2022 a část roku 2023 jsme testovali soutěžně dohromady 24 hokejistů a mimosoutěžně 47 hokejistů,“ přiblížil nevysoké číslo ředitel Antidopingového výboru ČR Martin Čížek. To přineslo řadu otázek. Byla kontrola opravdu namátková? Pokud ne, kolik hokejistů užívá zakázané látky?

Hradečtí hokejisté vybojovali v uplynulém extraligovém ročníku stříbrné medaile, tři hráči však neprošli dopingovou kontrolou.
Záhada dopingové kauzy Hradce. Testů je málo, hráči mají strach

OSVĚTA

Až hradecká kauza přinutila vedení extraligy jednat. Před startem letošní sezony uspořádalo společně s Antidopingovým výborem ČR konferenci, která měla hráče o problematice dopingu poučit. „Edukace a prevence byly body, na které jsme se chtěli soustředit hned po vypuknutí kauzy hradeckých hokejistů. S ADV ČR jsme proto připravili konferenci na téma antidopingu, které se zúčastnili povinně zástupci realizačních týmů všech extraligových klubů,“ pronesl Loukota.

I vedení Mountfieldu dodrželo svůj slib a s osvětou začalo. „Nastavili jsme nová pravidla, zvýšili jsme osvětu u hráčů A-mužstva, i u hráčů z mládežnické akademie. Legislativně jsme stanovili další postup. A hráči chodí na namátkové testy,“ řekl do médií generální manažer hradeckého klubu Aleš Kmoníček. Antidopingový výbor navíc potvrdil, že počet kontrol zvýší.

Feťáci, feťáci! Vítkovice cítily křivdu

Celá kauza vyvolala řadu negativních emocí, logicky hlavně v táboře Vítkovic. „Kdyby to měl jeden hráč, mávnete nad tím rukou. Když to mají všichni tři údajně náhodně vybraní? To je výsměch hokeji, když mají všichni tři vybraní pozitivní test na cokoliv,“ bědoval v létě pro Deník kapitán Ridery Dominik Lakatoš.

Vyhecované duely Hradce s Vítkovicemi.Vyhecované duely Hradce s Vítkovicemi.Zdroj: Deník/Petr Kotala

V prvním utkání, které se od loňského semifinále hrálo v Ostravě, si do Mountfieldu kopli fanoušci domácího celku. Nejprve vytasili transparent s nápisem „Dopingem proti chřipce“. Poté na hráče spustili nepěkný pokřik: „feťáci, feťáci“. Křivda byla cítit ve vzduchu.

KRUH SE UZAVŘEL

Život je plný paradoxů. V úterý Mountfield na domácím ledě vyzval Vítkovice, dva dny po utkání je znám první rozsudek v kauze, která vzájemným duelem začala. Z výhry se na východě Čech radovali Ostravané (4:3 SN), kteří Lvům oplatili dvě předchozí porážky z letošní sezony. Extraligový ročník 2023/2024 zatím ani jednomu z týmů nevychází podle představ. Hradec je osmý, Ridera až dvanáctá. 

Tipsport extraliga, 39. kolo: Hradec Králové - Vítkovice.
FOTO: Jak jinak než remíza! Mountfield dvakrát přišel o vedení a má jen bod

KONEČNÝ VERDIKT

První trest vynesl Národní rozhodčí soud pro sport 25. ledna. Grame McCormack dostal stopku na 10 měsíců. Ta však běží od 9. dubna, kdy byl test proveden. Útočníci Martin Štohanzl a Kevin Klíma by měli obdržet rozsudky v nejbližší době a lze očekávat, že budou stejné jako u kanadského beka. Jestli tím celá kauza skončí, však zatím není jisté.

Antidopingový úřad ČR má od čtvrtka 21 dnů na odvolání, což podle jejího šéfa Martina Čížka zvažuje. „Necháme si čas na rozmyšlenou, ale velmi pravděpodobně se odvoláme. Tak krátký zákaz činnosti není adekvátní,“ řekl Deníku.

Hokejisté Hradce Králové po loňském prohraném finále v Třinci.
Kauza doping: Hokejový Hradec zná trest pro hráče. Nemusí to být konec

Extraligové vedení pak bude rozhodovat o trestu pro klub. „Ve chvíli, kdy řídící orgán soutěže obdrží pravomocné rozhodnutí o porušení antidopingových pravidel ve všech třech případech, zasedne Disciplinární komise v plném složení a rozhodne o udělení přiměřené sankci klubu. Určitě se bude brát v potaz míra zavinění hráčů i klubu,“ řekl ředitel extraligy Martin Loukota.