Před domácím šampionátem trenérský štáb naznačoval, že může povolat i kompletní trio gólmanů z NHL. A stalo se. Do závěrečné fáze přípravy se tak zapojili Lukáš Dostál, Petr Mrázek a Karel Vejmelka. Chytali pouze první dva jmenovaní. Přestože Radim Rulík ani trenér brankářů Ondřej Pavelec nespecifikovali, kdo bude jedničkou na MS – zahajovací duel chytal Dostál.

Premiéru na ostře sledované akci nakonec zvládl s čistým kontem, čímž si vysloužil i účast v dalších duelech. Petra Mrázka dosud pustil mezi tři tyče pouze dvakrát. Na bývalého klubového parťáka z Komety, Karla Vejmelku, se pak vůbec nedostalo. Ostatně s úctou ke třetímu gólmanovi, nebyl důvod rotovat všechny tři muže v maskách. Trenérský štáb totiž nastavil jasnou hierarchii, v níž se v první řadě vsadilo na brankáře Anaheimu Ducks.

MS v hokeji, Praha: Česko - USA
Češi odstranili USA. Postup zařídil Zacha, Dostál jako zeď. Obdiv prezidenta

Někteří možná očekávali, že se této role ujme ostřílenější Mrázek, nicméně 23letý rodák z Brna ukázal, že dokáže být v kritických chvílích až neuvěřitelně ledově klidný. Důkazem budiž čtvrtfinálový zápas proti Američanům. Nejenom, že Dostál lapil všechny střelecké pokusy soupeře, on předvedl, že zvládne i klání ve vyřazovacích fázích, s nimiž přitom neměl doposud příliš mnoho zkušeností.

„V takových důležitých zápasech, když máte takhle klidného gólmana, který to vychytá, tak se vyhrává. Skoro nepustil žádnou dorážku, z toho oni mají pak hodně šancí, protože mají hráče jako Tkachuka. On je dobrý v dorážení. Ale když mu skoro nic nevypadlo, odebral jim velkou věc ze hry,“ ocenil kolegu v brance autor vítězného gólu Pavel Zacha.

Zdroj: Youtube

Pojítka reprezentační jedničky s předchůdci

Jako jedna z příčin dosavadního zdaru se naskýtá Dostálova zkušenost z NHL, kde je v barvách Anaheimu zvyklý na časté duely, kdy na něj během šedesáti minut létá hodně puků. „Byl jako ryba ve vodě,“ prohlásil v televizním studiu Pavel Francouz. Jeho reprezentační předchůdce pak připodobnil styl reprezentační jedničky k Tomáši Vokounovi. V podání Lukáše Dostála možná vypadají některé zákroky příliš jednoduše, k tomu mu ale dopomáhá jeho dobré postavení mezi třemi tyčemi. Prezentuje se úsporným, nezbrklým pohybem. Dal by se nazvat pravým opakem legendárního Dominika Haška. Oba ale mají jedno společné – hbité reflexy, i když každý v trochu jiném podání.

Pojítko mezi čtvrtfinálovým hrdinou a zároveň nejlepším Čechem utkání dle direktoriátu turnaje lze najít rovněž s Ondřejem Pavelcem, aktuálním trenérem brankářů v národním týmu. Bývalý strážce tří tyčí totiž na MS 2011 vychytal nulu a stejně jako nyní Dostálovi se mu tento kousek povedl v úvodním duelu play off proti Američanům. Pavelec tehdy spolu se svými spoluhráči vybojoval bronzové medaile. Možná ho už brzy znovu napodobí Dostál, nicméně zajíci se počítají až po honu.

Hokejová cesta Lukáše Dostála
Rodák z moravské metropole vzešel z tamní hokejové líhně. Ve starším dorostu Komety Brno zažil první velký úspěch v kariéře – zisk mistrovského titulu. Jak čas plynul, Dostál se posouval do vyšších věkových kohort, přičemž ho neminuly ani mládežnické reprezentace.

Dospělý hokej okusil velmi brzy, už v 17 letech chytal v druhé nejvyšší lize za Horáckou Slavii Třebíč. 185 centimetrů vysoký brankář následně zvolil severskou cestu a v zemi tisíce jezer se uvedl na výbornou. Posuďte sami. V sezoně 2019/2020 byl vyhlášen nejlepším gólmanem finské soutěže. Onen ročník vychytal nejvíce výher, a i v dalších statistikách patřil do absolutní špičky.

Anaheim Ducks, kteří ho draftovali na 85. místě v roce 2018, si pomalu mohli začít mnout ruce. Dostál ovšem musel svůj um předvést taktéž za velkou louží. Povedlo se. Po prvním roce na farmě si prožil svůj první velký večer v NHL, když se předloni uvedl vítěznou premiérou. Tehdejší nováček hned uzmul týmový rekord v počtu zákroků brankáře při debutu v nejslavnější lize. Loňský, a především dobíhající ročník znamenaly pro Dostála definitivní průlom. Vždyť v aktuální sezoně odchytal více než polovinu zápasů s úspěšností zákroků přes 90,2 %.