Švýcaři, kteří loni skončili na světovém šampionátu až jedenáctí, předvedli další povedený výkon. První větší šanci měl ale Kanaďan Skinner, jehož střelu po úniku ve třetí minutě kryl Gerber. Tým Javorových listů v polovině úvodní části odolal při čtyřminutovém vyloučení Robidase, ale vzápětí ve 14. minutě inkasoval. Girouxovu kličku ve středním pásmu vystihl Traschler a po Walkerově tandemu překonal Smitha Hollenstein.

V druhém dějství při Ambühlově trestu zaskočil při Schultzově šanci za Gerbera Blindenbacher, i při jeho vyloučení o čtyři minuty později se Švýcaři ubránili. Ve 33. minutě mohl zvýšit náskok Bieber, ale minul odkrytou branku. Za dvě minuty bylo vyrovnáno, když Schennovo nastřelení od mantinelu usměrnil za Gerberova záda Ladd.

Ve 46. minutě málem vrátil vedení Švýcarsku Hollenstein, vzápětí se ale radovali Kanaďané po Readově gólu. Necelých sedm minut před koncem ale Kanada o náskok přišla. Puk se nejdříve po tečovaném pokus odrazil od horní tyče do brankoviště a v závaru jej Niederreiter bruslí dotlačil za brankovou čáru.

V závěru třetí třetiny byli blízko vítězné branky Švýcaři, když Moserovu střelu tečoval Schenn, ale Smith stihl zareagovat. Nájezdy ovládl Suri, který se prosadil v druhé i osmé sérii. Za Kanadu se prosadil jako jediný Duchene. Švýcaři navázali na výhru nad Javorovými listy ze světového šampionátu v Mannheimu v roce 2010 (4:1), na minulých dvou šampionátech těsně prohráli (v roce 2011 v Košicích 3:4 v prodl a loni v Helsinkách 2:3).

"Klíčem k výhře byla defenziva a naše schopnost bruslit na velkém kluzišti. Ve třetí třetině jsme cítili, že můžeme dneska něco uhrát a nesmířili jsme se s tím, že je to 2:1 v jejich prospěch," řekl Nino Niederreiter webu Mezinárodní hokejové federace.

"Každý může porazit každého. Znovu jsme dodržovali systém, byli jsme trpěliví a využili jsme šance, které se nám naskytly. Tento zápas ukázal, že můžeme uspět, když se toho budeme držet," doplnil švýcarský zadák Philippe Furrer.

Skupina A (Stockholm):

Švýcarsko - Kanada 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 14. Hollenstein (Walker, Traschler), 54. Niederreiter, rozhodující sam. nájezd Suri - 35. Ladd (Schenn, Stamkos), 48. Read (Eberle). Rozhodčí: Baluška (SR), Olenin - Šeljanin (oba Rus.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 6107.

Švýcarsko: Gerber - Vauclair, Seger, Blindenbacher, Furrer, Von Gunten, Josi, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Cunti, Bodenmann, Hollenstein - Ambühl, Suri, Gardner - Traschler, Bieber, Walker. Trenér: Sean Simpson.
Kanada: M. Smith - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie - J. Staal, E. Staal, Simmonds - Ladd, Giroux, Stamkos - Hall, Duchene, Eberle - Read, Skinner, R. O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.