„Musíme vyhrát," říkal před druhým zápasem pařížské skupiny Jakub Voráček.

Cíl splněn! A byť si národní tým na chvíli zadělal na problémy, nakonec v poklidu dominoval (přestřílel soupeře 45:6).

David Krejčí z Bostonu.
Boston rozhodl: Zapomeň. Krejčí znovu nepřijede na MS

„Je to opravdu důležité vítězství, byl to takový zápas nahoru dolu," řekl ve studiu České televize asistent Jaroslav Špaček.

Francouz neměl moc práce

Češi šli do mače krátce po neúspěchu s Kanadou (1:4). Trenéři nic zvláštního na Bělorusko nepřipravili: do brány poslali Pavla Francouze místo Petra Mrázka, leč s tím se počítalo.

A gólman Čeljabinsku se celkem nudil. Za dvacet minut jej soupeř prověřil jednou střelou!

Mistrovství světa v ledním hokeji v Paříži (a Kolíně nad Rýnem) začíná
Město hokejem (ne)políbené. Paříž

Na druhé straně to bylo naopak. Češi pálili o sto šest a poprvé rozvlnil síť Petr Vrána, posléze jej napodobil Radko Gudas. Mimochodem – oba dali premiérový gól na MS.

Jako by toto vedení partu v bíločervených dresech ukolébalo. Krátce po začátku druhého dějství nechali outsidera skórovat. Uběhla minuta a třináct sekund, když Bělorusové rozebrali českou defenzivu a úspěšně zakončoval Alexander Pavlovič.

„Tuhle třetinu jsme začali blbě," nebral si servítky Roman Červenka.

Čeští hokejisté na tréninku před MS v Moskvě.
Unikátní průzkum Deníku: Češi přivezou z hokejového šampionátu medaili

Jenže právě on o něco později uklidnil spoluhráče a rozjásal gólem fanoušky. „Nemohl jsem střílet z voleje. A najednou jsem viděl, že mám před sebou prázdnou bránu," řekl.

Kempný uzavřel skóre

Před poslední dvacetiminutovkou všichni doufali, že k žádným komplikacím již nedojde. A nedošlo. Přesně se trefil Radim Šimek, podle organizátorů nejlepší hráč českého výběru.

Za dvě minuty slavil i Jakub Voráček. „Odrazilo se to ke mně," usmíval se zarostlý kapitán.

Kevin Lalande, běloruský gólman s kanadskými kořeny, zlostně zlomil hokejku a odjel na střídačku. „Už je to uděláno, už je to hotovo," skandovali fanoušci v hale Bercy.

Zleva Mark Scheifele z Kanady a Tomáš Kundrátek, brankář Petr Mrázek, Michal Kempný a Michal Řepík z ČR.
MS: Gólová euforie proti Kanadě? Čekalo se necelé čtyři hodiny

Omyl – ještě jednou si zakřičeli gól. Těsně před koncem skóroval také Michal Kempný.

Další střetnutí čeká svěřence trenéra Josefa Jandače v pondělí, kdy večer vyzvou Finsko.

Statistiky:

Česko - Bělorusko 6:1 (2:0, 1:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 14. Vrána (Birner, Řepík), 18. Gudas (Voráček), 36. Červenka (Horák, Jeřábek), 48. Šimek (Voráček, Radil), 50. Voráček (Pastrňák, Kundrátek), 60. Kempný (R. Hanzl, T. Zohorna) - 22. Pavlovič (Lisovec, Denisov). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Lemelin (Rak.) - Jensen (Dán.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0.

Česko: Francouz - Gudas, Šimek, Rutta, Kempný, Jeřábek, Krejčík, Kundrátek - Radil, Jan Kovář, Voráček - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Horák, R. Hanzl, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jaroslav Špaček, Jiří Kalous a Václav Prospal.

Bělorusko: Lalande (50. Karnauchov) - Korobov, Lisovec, Graborenko, Jevenko, Šinkevič, Chenkel, Denisov - A. Kosticyn, Kovyršin, S. Kosticyn - Pavlovič, A. Stas, Linglet - Děmkov, Kulakov, Droz - Kogalev, Šarangovič, Stefanovič - A. Volkov. Trenér: Dave Lewis.