Dvě jména zámořských legionářů jsou už potvrzena. Na šampionát mají přijet Jakub Voráček a Radko Gudas, dvojice vousáčů z Philadelphie. Oranžová parta letos nepostoupila do play-off a Flyers včera potvrdili na Twitteru, že Voráček má účast na MS v plánu. Trenér Miloš Říha tak může počítat s vítanou posilou do útoku. Zadní řady by zase měl vyztužit řízný bek Gudas.

„Těšíme se na něj a věříme, že on zase na nás,“ řekl o Voráčkovi kouč Říha novinářům po včerejším tréninku reprezentace ve Znojmě. Tým se tam chystá na přípravné duely s Rakouskem. „Asi cítí, že se mu sezona nepovedla a o to víc se bude chtít ukázat na mistrovství světa. Pevně v to věříme, měl by být lídrem mužstva,“ dodal.

Nejlépe placený český hokejista v NHL v uplynulém ročníku zaznamenal 66 bodů v 78 zápasech, trápící se Philadelphii to ovšem do bojů o Stanley Cup nepomohlo. Pro Voráčka to letos bude už šesté MS. Má doma zlato i bronz, v letech 2015 a 2017 nosil kapitánské céčko. Otázka je, zda bude kapitánem i letos.

Základ týmu

„Na to je ještě brzy,“ uvedl Říha s tím, že ještě neví, kdy se duo Letců k týmu připojí. Pokud jde o Gudase, ten na seniorském MS debutoval předloni v Paříži a loni přijel do Dánska. Na obou turnajích patřil k nejlepším českým zadákům.

Co ale další posily ze zámoří? Zřejmě jich nebude mnoho. Trenér Říha v průběhu této sezony několikrát avizoval, že kostru mužstva vytvoří borci otestovaní na turnajích Euro Hockey Tour.

„Základ týmu chci udržet. Nemá cenu tahat celé mužstvo z NHL čtrnáct dnů před mistrovstvím světa,“ potvrdil Říha, který má nyní k dispozici 28 hokejistů včetně nejnovějších příchozích Tomáše Kundrátka a Hynka Zohorny. Doplnit kádr pak mají kromě zámořských posil hráči extraligových semifinalistů.

Příští týden se na srazu v Karlových Varech budou hlásit mladí forvardi Pavel Zacha z New Jersey a Filip Chytil z New York Rangers. Místo v nominaci ale rozhodně nemají jisté. „To nemá žádný hráč. O podobě mužstva rozhodnou kempy a přípravné zápasy,“ zdůraznil reprezentační trenér.

Dále z NHL přicházejí v úvahu hlavně detroitský obránce Filip Hronek či zkušený útočník Vladimír Sobotka, který má za sebou nepovedenou sezonu v Buffalu. Vyloučeno není ani doplnění nároďáku o hráče, kteří vypadnou v prvních dvou kolech play-off. „Máme představu, že bychom na některé hráče počkali,“ přikývl Říha. Týkat se to může i hvězd jako jsou David Pastrňák, David Krejčí, Tomáš Hertl a Petr Mrázek.