Mezinárodní hokejová federace (IIHF) je zařadila mezi čtrnáct hlavních arbitrů, mezi kterými je sedm zástupců z Evropy a sedm ze zámořské NHL.

"Všichni kandidáti patří mezi nejlepší rozhodčí ve svých ligách," uvedl manažer IIHF Konstantin Komissarov na webu federace. "Rozhodovali jsme podle tří kritérií: fyzické kondice, výkonů v národních šampionátech a jejich schopnosti pracovat v týmu," podotkl.

Velký důraz byl přitom kladen na týmovost. "Pro olympiádu je to hodně důležité, protože (rozhodcovské) týmy budou smíšené a bude potřeba, aby mezi sebou dobře komunikovali a efektivně spolupracovali," řekl Komissarov o rozhodování komise, jejímž členem byl i šéf českých rozhodčích Pavel Halas.

Jeřábek i Šindler považují nominaci do Soči za velkou čest. "Vážím si toho. Dostat se mezi sedm rozhodčích z Evropy na takový sportovní podnik, jakým je olympiáda, je úspěch a jsem za to rád," řekl Jeřábek.

"Dostat se na olympiádu je stejně jako u hráčů výjimečné," dodal první český rozhodčí, který byl pozván do kempu sudích zámořské NHL.

Potěšen byl i Šindler, který s pozvánkou příliš nepočítal. "Je to pro mě extrémní úspěch, se kterým jsem, po pravdě řečeno, moc nepočítal. Českou jedničkou je momentálně Tonda Jeřábek a to, že Česká republika získala tolik míst, je nejen díky dobrým výkonům, ale i práci Pavla Halase," poznamenal.

Ani jeden z nich nechtěl olympijskou účast porovnávat s rozhodováním finále MS. "Nevím, jestli to vůbec porovnávat jde. Olympiáda je jednou za čtyři roky a jen dostat se tam je svým způsobem složité," uvedl Jeřábek. "Olympiáda je úplně jinde," podotkl Šindler.

Český hokej bude mít zastoupení i v ženském turnaji, na který byly delegovány čárové rozhodčí Ilona Novotná a Zuzana Svobodová.