„Dokud ale nebude ve Švédsku a s báglem a hokejkami, může se stát cokoliv,“ řekl Augusta směrem ke Kulichovi. Věří ale, že nejproduktivnější český hráč na předešlém MSJ podle dohody tři nebo čtyři dny před začátkem turnaje na sever Evropy přiletí. „Pro nás i celý český hokej je to nejlepší hráč této věkové kategorie. Určitě jsme ho chtěli mít. Zatím máme příslib, ale dokud nepřiletí, jistota tam není,“ uvedl Augusta.

Zápas hokejových legend u příležitosti 120. výročí založení hokejové Sparty
Jágr znovu na ledě. V patnácti letech jsem měl nakročeno do Sparty, vzpomínal

V širší nominaci figurují tři brankáři, osm obránců a 15 útočníků. Na soupisku může být vedle tří brankářů zapsáno 20 hráčů. „Čekají nás před turnajem dvě přípravná utkání, po tom druhém proti Finsku bychom chtěli mít jasno. Podle pravidel ale s námi mohou i poté trénovat tři hráči, kteří nejsou na soupisce,“ řekl Augusta, který převzal juniorskou reprezentaci před sezonou po Radimu Rulíkovi.

Jen nebe je limit

Česko se pod jeho vedením bude snažit navázat na vydařený předchozí šampionát. „Chceme být co nejúspěšnější. Chceme jít zápas od zápasu a ideální by bylo, abychom se každým zápasem lepšili. Jak se říká, jen nebe je limit,“ podotkl Augusta. „Máme v týmu šest hráčů, kteří si k tomu minule, jak se lidově říká, čuchli. A věřím, že všichni dělají hokej proto, aby vyhrávali a byli, co nejúspěšnější. Věřím, že dokáží nakazit ostatní a budou jako lídři mužstvo přirozeně vést,“ přál si Augusta.

V kádru je 17 hráčů, kteří aktuálně působí v zámoří, a jen šest jich hraje v Česku. „Je to trochu zarážející a není to dobrá vizitka našeho hokeje. Každý má ale právo odejít do zámoří. Byl bych ale rád, kdyby v budoucnu byl větší počet hráčů doma. Je to otázka času a dalšího zlepšení podmínek, soutěží. I pro trenéry by to bylo daleko lepší z pohledu sestavení a sehrání mužstva,“ uvedl prezident Českého svazu ledního hokeje Alois Hadamczik.

Vojtěch Hambálek začínal s hokejem ve Varnsdorfu. Teď chytá juniorskou extraligu v Liberci. Jeho snem je NHL.
Začínal na otevřeném zimáku. Teď nadějný mladík válí v extralize a sní o NHL

S ohledem na skutečnost, že se turnaj bude hrát v Evropě, musí se řada hráčů aklimatizovat. „Do startu mistrovství je dost času, takže věřím, že s tím nebude problém,“ řekl Augusta. Hokejisté si spíše budou muset zvykat na větší evropské rozměry kluziště. „I proto ale máme teď kemp v Příbrami, kde je rozměr ledu 60x30 metrů,“ podotkl reprezentační kouč.

Národní tým odletí do Švédska v neděli, první zápas na turnaji čeká juniory v úterý 26. prosince, kdy se utkají se Slovenskem. V základní skupině B Augustův výběr nastoupí ještě proti Norsku, USA a Švýcarsku. Do čtvrtfinále postoupí nejlepší čtveřice, poslední tým bude bojovat o udržení mezi elitou.

Nominace českých hokejistů na MS juniorů:

Brankáři: Michael Schnattinger (Bílí Tygři Liberec), Michael Hrabal (University of Massachusetts/NCAA), Jakub Vondraš (Sudbury Wolves/OHL).

Obránci: Adam Jiříček (Plzeň), Aleš Čech (Mladá Boleslav), Tomáš Galvas (Bílí Tygři Liberec), Vojtěch Port (Edmonton Oil Kings/WHL), Matteo Kočí (Kamloops Blazers/WHL), Marek Alscher (Portland Winterhawks/WHL), Tomáš Cibulka (Val-d'Or Foreurs/QMJHL), Tomáš Hamara (Brantford Buldogs/OHL).

Útočníci: Matěj Přibyl (Vítkovice Ridera), Matěj Maštalířský (Verva Litvínov), Adam Bareš (Pelicans Lahti/ Fin.), Sebastian Redlich (Södertälje/Švéd.), Jakub Štancl (Växjö Lakers/Švéd.), Jiří Kulich (Rochester Americans/AHL), Dominik Rymon (Everett Silvertips/WHL), Robin Sapoušek (Victoria Royals/WHL), Ondřej Becher (Prince George Cougars/WHL), Adam Židlický (Mississauga Steelheads/OHL), Šimon Šimon Slavíček (Flint Firebirds/OHL), Matyáš Šapovaliv (Saginaw Spirit/OHL), Eduard Šalé (Barrie Colts/ OHL), Jakub Hujer (Rimouski Oceanic/QMJHL), Matyáš Melovský (Baie-Comeau Drakkar,/QMJHL).