Od té doby už čeští mladíci na medaili ze světového šampionátu nedosáhli. Ba co víc, ani jednou neprošli přes čtvrtfinále.

Může se to tentokrát změnit? Snad každý fanoušek vám potvrdí, že český hokej je v krizi a na cenné kovy může zapomenout. Výsledky mládežnických týmů se ale zlepšují. „Cíl je prolomit čtvrtfinále a hrát po letech o medaile," řekl na úterní tiskové konferenci otevřeně trenér Miroslav Přerost.

Důvody k sebevědomí se najdou. Dozrává výjimečná generace hráčů, jako jsou David Pastrňák, Jakub Vrána, Ondřej Kaše či David Kämpf, nadějnou budoucnost před sebou mají i Václav Karabáček nebo Dominik Mašín. Obdivovanou kometou je ještě mladší Pavel Zacha. Vesměs borci, kterým se předpovídá kariéra v NHL. „Nechceme se schovávat za klišé. Konečně máme v týmu hráče, po kterých jsme vždycky toužili a záviděli je našim soupeřům," uvedl Přerost, který oznámil svou nominaci.

O prestiž i o budoucnost

Není ještě úplně definitivní, jisté ale je, že mladí Češi tentokrát na mistrovství světa neodjíždějí jako podceňovaní nazdárci. Naopak, s Pastrňákem, Vránou nebo Kämpfem počítají i zámořští experti, kteří své pohledy jinak vesměs upírají jen na kanadské a americké hvězdičky. „Češi se vracejí do špičky," upozorňuje magazín The Hockey News, který je tipuje na zisk bronzových medailí.

Po hubených letech by to znamenalo velký úspěch, ale hlavně skvělý příslib do budoucna. „Záleží, jak ti takzvaní klíčoví hráči nebo hvězdy přinesou pro tým oběť, která je důležitá. Oběť pro týmový úspěch," předpokládal trenér.

Ten také upozornil na to, jak snaha hokejového svazu o podporu mládežnického hokeje proměnila skladbu nároďáku do dvaceti let. Dřív v něm převažovali hráči ze zámořské juniorky, dnes mají přesilu naopak hokejisté z Evropy. Talentovaní mladíci už neodcházejí za oceán zdaleka tak často jako dřív. „Oproti minulosti se skladba mužstva výrazně proměnila," potvrdil kouč. Turnaj se hraje tradičně na přelomu roku, Češi do něj vstoupí 26. prosince zápasem se Švédy.

Předběžná nominace:

BRANKÁŘI: Miroslav Svoboda (Třinec), Vítek Vaněček (Liberec), Karel Vejmelka (Pardubice), Daniel Vladař (Kladno).

OBRÁNCI: Lukáš Klok, Jan Štencel (oba Vítkovice), Marek Baránek (Litvínov), Tomáš Dvořák (Karlovy Vary), Jan Ščotka (Pardubice), David Němeček (TPS Turku/Fin.), Jan Košťálek (Rimouski/QMJHL), Dominik Mašín (Peterborough/OHL).

ÚTOČNÍCI: David Kaše, Ondřej Kaše, David Kämpf (všichni Chomutov), Michael Špaček, Daniel Voženílek (oba Pardubice), Dominik Kubalík (Plzeň), Marek Růžička (Třinec), Patrik Zdráhal (Vítkovice), Sebastian Gorčík (Karlovy Vary), Jakub Vrána (Linköping/Švéd.), Václav Karabáček (Gatineau/QMJHL), David Pastrňák (Boston/NHL), Pavel Zacha (Sarnia/OHL), Jan Mandát (Val-d'Or/QMJHL).