Z posledního místa tabulky se kouká zdálky na záda i třináctému Chomutovu. Ke sportovním neúspěchům se tuto sezonu nabalily i skandály kolem hráčského a realizačního týmu. Tento týden musel hokejový klub opustit trenér brankářů Adam Svoboda, který o víkendu v opilosti havaroval poblíž Valů u Přelouče. Dořešená stále není ani letní kokainová kauza bývalého obránce, nyní asistenta trenéra Petra Čáslavy.

Hledání cesty z hluboké krize je navíc poznamenáno politickými spory, jelikož město vlastní téměř tři čtvrtiny akcií Dynama a vedení klubu tvoří politicky angažované osoby.

„Na to, že hokejový klub je v kritické situaci již několik měsíců, tak jeho vedení nemá žádný reálný plán rychlých nápravných kroků,“ okomentoval situaci zastupitel za ODS Karel Haas.

V posledních dnech ovšem město zahájilo jednání s potenciálním novým akcionářem. „V současné době probíhají určitá jednání o vstupu strategického partnera. Konkrétní být zatím nemůžu,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Asi všichni zastupitelé napříč politickým spektrem se shodují na tom, že město by nemělo vlastnit profesionální sportovní klub. Silného strategického partnera se však zatím nepodařilo najít.

Vlastníci klubu:
▸ Město Pardubice 73,6 %
▸ Jaroslav Šuda 12 %
▸ Dušan Salfický 6,5 %
▸ Petr Čáslava 6,5 %
▸ HC Pardubice 1,3 %

Prioritním úkolem města bylo klub ekonomicky stabilizovat, ukázalo se totiž, že jeho hospodářská situace je mnohem horší, než naznačoval audit, který si zastupitelé nechali udělat před koupí majoritního podílu. Sezona 2016/2017 znamenala ztrátu ve výši 14 milionů korun, ačkoliv odhady mluvily o tom, že ztráta bude minimální. V loňské sezoně se podařilo hospodaření klubu zlepšit, stabilizační opatření zahrnovala i dalších 15 milionů, které klubu půjčilo město. Navíc hokejisté vybojovali v extralize šesté místo, a tak se zdálo, že je nejvyšší čas klub prodat.

„Máme konzistentní názor klub prodat. Zatím ale nebyly splněny základní předpoklady – i když loňská sezona byla sportovně úspěšná, klub stále není ekonomicky konsolidovaný,“ řekl Karel Haas s tím, že podle jeho informací se navíc v předchozích dvou letech nenašel žádný vážný zájemce o koupi Dynama.

Prodej zastavily volby

Vedení města na jaře loňského roku připravovalo poptávkové řízení. „Je nastavené jako jednokolové. Jasně jsme stanovili mantinely, co se týče času a peněz. Jsou tři parametry – minimální cena za prodej našeho majoritního podílu ve výši 12,5 milionu korun, intervalové zvyšování základního kapitálu a minimální budoucí obchodní či reklamní partnerské plnění mezi hokejovým klubem a případným akcionářem,“ vysvětlil tehdy vedoucí odboru rozvoje a strategie magistrátu Miroslav Čada.

Tradiční Diskuzní kotel mezi představiteli HC Dynamo Pardubice a jejich fanoušky v předsálí pardubické ČSOB pojišťovna ARENĚ.
Pardubice formují kádr, klub chce ještě centra

Návrh se ovšem setkal s velkou kritikou od opozice a podporu primátor nezískal ani mezi koaličními partnery. Rozjitřené období před blížícími se komunálními volbami dohodě nepřálo, a tak se zastupitelé rozhodli, že klub prodají až v novém volebním období. „Mohlo by se stát, že nově zvolení zastupitelé by byli postaveni před hotovou věc. Hrozilo by, že by výběr nového vlastníka vrcholil v závěru předvolební kampaně a celý proces by mohl získat hořkou pachuť, jež by mohla zájemce odradit,“ uvedl v té době Charvát.

Dnes ale už vidí situaci jinak. „Z dnešního pohledu mě mrzí, že zastupitelé předkládaný materiál nepřijali. Chtěli jsme najít strategického partnera a tehdy byla správná doba,“ poznamenal primátor.

Chce koupit čtvrtinu akcií

Otázka prodeje se opět dostala na stůl začátkem ledna, kdy jeden z minoritních akcionářů Jaroslav Šuda zaslal všem zastupitelům dopis, ve kterém nabízel, že od města koupí 25 procent akcií. Tím by město ztratilo v klubu většinu. „V tuto chvíli, kdy klub reálně bojuje o přežití v nejvyšší hokejové soutěži již není dále možné, aby byl majoritní podíl ve vlastnictví města,“ sdělil Šuda.

Vedení radnice se rozhodlo návrhem zabývat, ovšem politici ho vesměs označují jako plácnutí do vody. „Nabídku pana Šudy vnímám jako nekonkrétní a nerelevantní. Před dvěma roky, když jsme hokejový klub kupovali, tak nám sliboval modré z nebe, ale od té doby pro klub nic neudělal,“ nechal se slyšet Haas.

Navíc vůbec není jasné, co si o Šudově dopise myslí další minoritní akcionáři. „V tuto chvíli nechci tento dopis jakkoliv komentovat. Management klubu se soustředí hlavně na to, abychom zvládli náročný závěr sezony,“ řekl generální manažer Dušan Salfický.

Vedení HC Teplice Huskies. Vlevo předseda výkonného výboru Martin Cimrman, vpravo čestný prezident Zdeněk Skořepa.
V Teplicích vzniká nový hokejový klub. Už v neděli bude první nábor

Vedení města se Šudou jednalo ve středu. „Řešily se dvě zásadní věci: odkup akcií, kde jsme se dohodli na pokračování jednání a zahájení procesu, který by mohl směřovat k prodeji akcií. Dále se řešila otázka současného způsobu řízení klubu. Bohužel k mému překvapení pan Šuda sdělil, že by personální změny nedělal. To je ovšem v rozporu s obsahem jeho prohlášení z minulého týdne,“ sdělil Charvát.

Šuda ve svém dopise kritizoval politizaci klubu, na kterou dlouhodobě upozorňuje i opozice. „Přijde mi, že si klub zprivatizovalo hnutí ANO. Z jejich hnutí tam už nejsou snad jen rolbaři,“ řekl v nadsázce lídr Pardubáků František Brendl, který na prosincovém jednání zastupitelstva navrhoval odvolat z funkcí Dušana Salfického i provozně ekonomického manažera Ondřeje Šebka. Se svým návrhem ale neuspěl, pro bylo jen šest zastupitelů.

Vedení města bude na čtvrtečním zasedání žádat zastupitele o další půjčku ve výši 15 milionů korun, která by měla pomoci vyřešit krizovou situaci. Klub chce peníze využít na získání případných posil. „Za určitých podmínek by to mohla být cesta z krize, ale se současným managementem by nám asi nepomohlo, ani kdybychom do klubu napumpovali 50 milionů,“ dodal Brendl.

Nutno podotknout, že prostor na případné hráčské změny bude velmi omezený. Přestupní termín totiž v extralize končí poslední lednový den.

Hokejová extraliga: HC Dynamo Pardubice - HC Oceláři Třinec.
Dynamo lídra nezaskočilo, naději zrušil dvojitý úder Ocelářů

Hokej v číslech
HC Dynamo Pardubice má s městem uzavřenou reklamní smlouvu dle platného ceníku na částku 4 miliony korun na kalendářní rok. Dotace na mládež pak činí dalších 15,1 milionu korun.

V minulé sezoně činil rozpočet klubu 130 milionů korun na fungování celé organizace, zisk byl 750 tisíc korun. „Pro letošní ročník je nastaven ve stejných intencích s tím, že zodpovědně připravujeme finanční výhledy pro další sportovní vývoj i pro případ baráže,“ uvedl mluvčí Dynama Jan Hrabal.

Problémem klubu je vysoká kumulovaná ztráta z předchozích let. Zastupitelé museli v minulých letech přijmout stabilizační balíček, který znamenal například navýšení základního kapitálu o 10 milionů. Na příštím zasedání zastupitelstva 24. ledna by se mělo jednat o další půjčce ve výši 15 milionů, která by měla pomoci zachránit zpackanou sezonu.