Ano, jedině úspěšný sportovec, což potvrzuje i Adam Musil, třiadvacetiletý útočník libereckých Bílých Tygrů, který v posledních týdnech rozjel pořádnou show.

Zatímco v prvních šestnácti duelech sezony se trefil dvakrát, v posledních sedmi hned šestkrát.„Adam je velice pracovitý hráč, je silný na kotouči a v soubojích. Má drajv do předbrankového prostoru,“ chválí kouč Liberce Patrik Augusta.

Česká hokejová reprezentace do 20 let.
Neúspěch juniorů? Hokej musí osekat ligy. Ví to, ale jen o tom mluví...

Vyzdvihuje tak vlastnosti, které míval rovněž Jaroslav Holík. Ostatně podobnost mezi vnukem a dědou je vidět na první pohled v obličeji mladík jakoby slavnému hráči z oka vypadl.

„Má buldočí vůli po tátovi a dědovi. Jeho tvrdá práce ho potom vynesla na úroveň, na které momentálně je,“ říká Bedřich Ščerban, šéf jihlavského klubu, kde Adam i s bratrem Davidem v mládeži vyrůstali.

Velký talent

„Adam byl o něco větší grázlík než David. Nebyl tak poslušný u trenérů, ale hokejově mu bylo dáno. Neměl svoji výkonnost tak vydřenou jako David,“ vzpomíná Jiří Jungwirth, momentálně manažer a sekretář mládeže Dukly, který bratry v žácích trénoval.

Klan Z VysočinyZdroj: Deník„Od nás odešel do zámoří ještě v žákovském věku do Ameriky, kde se dál rozvíjel. Ale i v žácích už bylo patrné, že je to velký talent,“ netají. Grázlík býval na ledě také děda, velmi tvrdě hrál i táta František, o strýcovi nemluvě a brácha David rovněž není žádné ořezávátko. Výjimkou byl jen prastrýc Jiří, elegán a technik.

Mladá Boleslav porazila Plzeň po nájezdech.
Snajpr, mladá krev, cizinci. Proč Mladá Boleslav udivuje hokejovou scénu?

„Děda je mým velkým vzorem, myslím na něj každý den. S tátou mi vždy říkali, ať makám. Snažím se z toho čerpat,“ vykládá Adam.

V překladu to znamená, že plánuje proměnit svůj hlavní cíl. Rád by si zahrál v zámořské NHL, kde brácha David absolvoval už čtyři zápasy, táta František 797 a strýc Robert, zvaný Bobby, dokonce 1314.

Nejvyšší ambice 

„Adam má do budoucna ty nejvyšší ambice. Je členem jedné z nejtradičnějších českých hokejových rodin a s hokejem doslova vyrůstal,“ říká trenér reprezentace Filip Pešán, jenž forvarda přivedl před minulou sezonou do libereckého kádru.

David Pastrňák byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem Utkání hvězd NHL.
Vánoční zázrak pro zdravotní sestřičku. Pastrňák jí daroval své luxusní auto

Útočník tím pozměnil způsob, jak se dostat do NHL. Dříve se o šanci rval v juniorce a nižších ligách v zámoří, Kanadu dokonce reprezentoval na Hlinka Cupu do osmnácti let. Nyní už má však na kontě osm startů za české národní mužstvo dospělých. Pokud se jeho rozlet nezastaví, přibudou další. A zřejmě i pozvánka do vysněné ligy.