Sparťanští fanoušci plesají, vysněný Pohár TGM je však stále ještě velmi daleko. Tím spíš, že náskok týmu z hlavního města není nijak obří: po dvou trpkých víkendových prohrách v Pardubicích a doma s Olomoucí se smrskl na tři body. Jen to potvrzuje, jak vyrovnaná je tuzemská nejvyšší soutěž. Stačí dvě tři ztráty a všechno může být jinak.

Infografika„Měli jsme dvě výborné série zápasů, hráli jsme skoro perfektně. Teď jsme prohráli dvakrát v řadě, ale nedělal bych z toho vědu. To se stane každému mužstvu. Jsme v polovině základní části a je před námi ještě hodně utkání. Znám náš tým a věřím, že opět navážeme na výkony, které nás zdobily předtím,“ řekl útočník Lukáš Pech.

V popředí tabulky se podle očekávání drží úřadující šampioni z Třince, Liberec či Plzeň s ofenzivním mágem Milanem Gulašem. Velmi příjemným překvapením jsou výkony Karlových Varů: podceňovaná partička válí a bojuje o čtvrtfinále. „Snažíme se to nadšení trochu brzdit, ale s jídlem roste chuť,“ pousmál se trenér Martin Pešout, který Energii loni protáhl baráží zpátky do extraligy.

Strašák jménem sestup

Na opačném pólu tabulky se krčí kdysi hrdé hokejové město. Pardubice se topí v bahně po léta neřešených (či spíše špatně řešených) problémů. Už v minulé sezoně Východočeši jen o vlásek unikli sestupu, letos je však jejich situace ještě kritičtější. Soubojům u extraligového dna dodává na pikantnosti fakt, že poslední celek spadne do nižší soutěže přímo.

„Stále si myslím, že můžeme být do desátého místa,“ řekl před pár dny předseda dozorčí rady Dynama Ivan Šubrt, pardubičtí fanoušci však jeho stoický klid nesdílejí. Protesty proti chaotickému vedení klubu neustávají a nedávno došlo málem i na facky.

Velmi blízko sestupové čtrnácté příčce jsou také Vítkovice, Litvínov, Kladno a Zlín, zcela v klidu nemůže být zatím ani Olomouc. Následující týdny tak nabídnou dramatickou podívanou: týmům ze suterénu totiž půjde o všechno. Doslova.