Těžko se s ním v tomhle ohledu přít - o nejvyšší soutěž byl v tomto ročníku opravdu rekordní zájem. Bude to pokračovat i v play-off, které startuje právě dnes?

Účast ve vyřazovacích bojích je pro hokejisty sladkou odměnou za celoroční dřinu. Tenhle pamlsek není pro všechny - mimo play-off letos zůstal například Litvínov, který prožil drsné vystřízlivění z mistrovského opojení. Prachbídnou sezonu za sebou mají i Pardubice, další tradiční hokejová bašta.

Na poslední chvíli zůstaly před branami předkola i Vítkovice, ale nechybělo málo a černý Petr zůstal na Třinec či Kometu. Naopak třeba Olomouc a Mladá Boleslav si zajistily přímou účast ve čtvrtfinále - jak už bylo řečeno, tahle sezona byla plná překvapení.

Nebo ne? „To, že týmy jako Olomouc nebo Boleslav jsou v první šestce, je pro někoho možná překvapení, ale pro mě ne. Už loni měly dobré výsledky," míní ředitel extraligy Josef Řezníček.

Méně nájezdů, více prodloužení

Ale pojďme už k předkolu. Zlín se v sérii hrané na tři vítězné zápasy utká s Třincem a nováček z Chomutova vyzve Kometu. Určitě je na co se těšit, vždyť Oceláři ještě nikdy na Zlín v play-off nevyzráli, a to se oba celky utkají už posedmé. Chomutov s Brnem zase oživí vzpomínky na někdejší vzájemné bitvy v první lize.

„Je úplně jedno, s kým se utkáme. Víme jen to, že Chomutov hraje útočný hokej a je doma silný. Musíme vsadit na agresivní hru a vycházet z dobré obrany. A také si pohlídat nebezpečného Červenku," povídal brněnský zadák Tomáš Malec.

Pokud jde o souboj Zlína s Třincem, i tady je hodně těžké tipovat vítěze. Zlín se během sezony (nikoli poprvé) dokázal prokousat ze dna tabulky až do play-off. Bohatí Oceláři zase před startem extraligy sebevědomě ohlašovali útok na titul, přišlo ale masivní trápení a v Třinci jsou nakonec rádi za předkolo.

Ovšem jak tvrdí jedna z nejomšelejších hokejových frází: „Play-off je úplně jiná soutěž, kde se začíná od nuly". „Museli něco změnit, když se nedařilo. Začali lépe bránit a dostali se do předkola. Tady není nikdo lehký soupeř," řekl zlínský tahoun Petr Holík.

Vyřazovací boje letos přinesou jednu velkou novinku. Vedení soutěže chce zabránit tomu, aby o postupu rozhodovaly samostatné nájezdy, a tak zavádí následující v pátém až sedmém duelu sérií (od čtvrtfinále výš) při nerozhodném stavu určí vítěze výhradně gól dosažený v prodloužení.

Pro zvětšení klikněte na obrázek:

Infografika k hokejové extralize