Je třeba poznamenat, že pokud už hokejoví nomádi na zdejších stadionech zakotví, velmi často následně hrají ve svých týmech klíčovou roli. Pokud totiž čeští manažeři hráče z cizích luhů a hájů podepisují, zpravidla jde o promyšlený krok.

Stačí se podívat na minulou sezonu: ve Zlíně těžili už druhým rokem z bodů Lotyše Bukartse, v Hradci Krá- lové v bráně čaroval Slovák Rybár, v obraně váleli Lotyš Cibulskis se Slovincem Gregorcem, v útoku o sobě dával vědět jiný Lotyš, Džerinš.

A co slovenská legie ve Vítkovicích? Pardubický Sacha Treille, brněnský kouzelník Čiliak? Anebo švédský bek de la Rose v Jihlavě?

Zabírají místo?

Přesto by však někdo stále mohl namítat, že právě tito borci kradou minuty talentům, kteří by jinak mohli získávat cenné zkušenosti nejen pro svůj další hokejový růst, ale potenciálně i pro strádající českou reprezentaci.

Tady existuje jednoduchá odpověď – jestliže hráč na extraligu má, hraje ji a právě od českých mazáků i výše zmíněných borců ony zkušenosti sbírá. Pokud ne, musí se otrkávat jinde a čekat v nejvyšší české soutěži na příležitost.

Kvalita se projeví

Vzpomeňte na pět let staré pravidlo o povinném nasazování mladíků, které tehdy velká část manažerů nepřijala právě s nadšením.

„Někteří hráči, třeba třiadvacetiletí, se nedostávají do hry, protože tam musí být mladší,“ nelíbilo se například Františku Výbornému.

Plzeňský Martin Straka povinné nasazování „dvacítek“ ocenil, na stejný krok u starších kategorií se však díval s rozpaky: „V tomhle věku se kvalita musí projevit přirozeně.“

Fanoušci tak mohou na českých kluzištích sledovat hokejisty, kteří by jinak klidně mohli zářit třeba v Rusku nebo Švédsku. Platí to i o nastávající sezoně.

Asi největší pozornost budí zámořská posila mistrovské Komety. Američan Peter Mueller má tři stovky startů v NHL a o svých kvalitách rychle přesvědčil i v Brně v pěti přípravných zápasech dal pět gólů. „Cítím se jako dobrý střelec, jsem ale stejně tak schopný připravovat šance pro spoluhráče,“ popsal se Mueller.

Bude právě on jednou z atrakcí nového ročníku?