Jít na hokej jen tak v tričku a džínách? Ne, tohle není návštěva kina. Hokejoví fandové jsou vesměs kreativní, během lítých bojů na ledě, které svádějí reprezentanti jejich zemí, se chtějí hlavně bavit. Hlediště i prostory před stadiony se tak mění v karneval masek, převleků a kostýmů.

MS v hokeji, Praha: Švýcarsko - Dánsko
VIDEO: Zkouška z hokejové terminologie. Jak si vedli zahraniční fanoušci?

Nejznámějším fanouškem široko daleko je bezpochyby Fantomas, čili podnikatel Vasil Simkovič z Ústí nad Labem. Masku známého padoucha si přibalil ze srandy na šampionát do norského Lillehammeru před pětadvaceti lety. V obecenstvu sklidila úspěch, i když se v ní Simkovič zprvu styděl. „Byl jsem v ní trošku nesvůj, ale tenkrát jsem si masku neoblékl na dlouho, pouze na malou část zápasu," vzpomínal před časem v rozhovoru pro Deník.

Zdroj: Deník/František Bílek

Díky masce se zná se spoustou hokejistů, slávu si užívá i při běžném korzování okolo stadionu. „U tohoto způsobu fandění se užije spousta legrace a zábavy, kolikrát se nemůžu dostat z fanzony na zápas nebo zase z haly po skončení utkání. Pořád se někdo chce fotit, hlavně děti."

Fantomase nejdete při pražských zápasech v kotli českých fanoušků, který sídlí za brankou, která je z pohledu kamer na levé straně. Pár metrů od něj fandí i indián s masivní čelenkou v českých barvách; v hloučku jeho kumpánů bývá k vidění také Asterix. Tady ale nápaditost českých fandů končí, našinec zůstává věrný spíše klasickému vybavení - tedy dresy, šály, kloboučky, což je tak trošku nuda.

Suvenýry, Merchandising, Fanzóna, MS v ledním hokeji, Ostrava. Foto: se souhlasem Jiřího Zerzoně
Boj o suvenýry z MS v Ostravě. Plyšoví maskoti zmizeli z pultů za 15 minut

Jedničkou v invenci jsou bezesporu finští a britští fanoušci, na paty jim šlapou Švýcaři. Ti ze země tisíců jezer mají snad i tisíc převleků. Během jejich prvního zápasu s Českem se v hledišti královsky bavila čtveřice zvířátek, mezi nimiž hrálo prim hrála prim družná kráva. Po jedné sporné situaci na ledě ji poblíž sedící český fanoušek tahal za vemeno, k žádné mele ale nedošlo, vše byla pouze sranda, která skončila vzájemným obejmutím.

MS v hokeji, Praha: Trénink Kanady v hlavní roli s Connorem Bedardem
Bobky a boby z hokejové Prahy: Jak mě z kanadského tréninku vynesli v zubech

Ne, kdepak, v Praze ani v Ostravě se žádné incidenty nekonají, vše probíhá v klidu a míru. Přátelští jsou také fanoušci Velké Británie, kteří v hlavním městě mají početný tábor. V týdnu si někteří z nich mašírovali do pražské arény v kostýmech z Harryho Pottera, Addams Family, nechyběla ani partička Mimoňů. Švýcarům se tradičně fandí pomocí zvonů, v pátek byl k vidění v hledišti i fanoušek v kostýmu Želvy Ninja.

V Ostravě jsou jako doma Slováci, ovládli město i okolí stadionu. Zdatně jim sekundují příznivci polského celku. Ti, kteří nesehnali vstupenky na vyprodané duely svých barev, chodí fandit alespoň do fanzóny. Ta je pochopitelně i v Praze a při zápasech českého týmu je plná k prasknutí.

MS v hokeji, Praha: Trénink Kanady v hlavní roli s Connorem Bedardem
Voráček dostává za kritiku Bedarda za uši. Kanadská hvězda se na tréninku usmála

Letošní hokejový šampionát už navštívilo přes půl milionu fanoušků. Pořadatelé se domnívají, že by mohl padnout nový rekord hokejových mistrovství světa v návštěvnosti. Ten stávající platí od roku 2015, kdy se hrálo MS rovněž v Praze a v Ostravě.