Hokejisté Třince zvítězili v 1. finálovém utkání extraligy nad Vítkovicemi 5:2 také díky dvěma využitým přesilovkám a v sérii se ujali vedení 1:0 na zápasy.

Třinec - Vítkovice 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

Vstup do boje o zlato jim vyšel. Hokejisté Třince navázali na fantastický semifinálový obrat proti Slavii a opět také díky skvělým přesilovkám a disciplinované hře porazili Vítkovice 5:2. Oceláři udeřili v početní výhodě dvakrát, v posledních čtyřech zápasech se radovali už z jedenácti přesilovkových gó­lů.

„Přesilovky rozhodují takové série v play off a jsme rádi, že nám jdou. Nevěděli jsme, jakým způsobem budou sudí pískat, proto jsme hráli čistě do těla, měli hokejky dole, takže jsme nebyli moc vylučovaní, což bylo super.“ vykládal Václav Varaďa, který připustil, že rozehranost mohla hrát svou roli. Zatímco Vítkovice stály týden, Oceláři šli do boje po dvou dnech volna.

„Začátek jim úplně nevyšel, ale postupně se zlepšovali a měli i šance. Hlavní bylo, že jsme předváděli svoji hru, snažili jsme se prosadit jeden na jednoho, vynucovali si i po jejich faulech šance. Takhle jsme hráli proti Slavii poslední tři zápasy. Prošli jsme si i Litvínovem, což je taky houževnatý tým a teď víme, co je třeba udělat, abychom proti Vítkovicím uspěli,“ naznačil Varaďa recept na Ostravany.

Růžička překonal rekordmana Pálffyho

Všem třineckým fanouškům zatrnulo na konci první třetiny, kdy Varaďa zůstal klečet za brankou s bolestivým výrazem v obličeji. „Dostal jsem se tam do kolize, nechal jsem tam hlavu mezi dvěma chlapy. Bolel mě krk, ale nebylo to tak strašné,“ pokračoval Varaďa, který připravil první trefu finále pro rekordmana Růžičku, který překonal absolutní rekord Žigmunda Pálffyho z roku 1992.

Tehdy nasbíral slovenský ostrostřelec v play off 26 kanadských bodů. Růžička už jich má po pondělí 28. „Jsem rád a moc si toho vážím, ale o to teď vůbec nejde. Potřebujeme vyhrávat. To je to hlavní. Důležité vítězství máme, taky možná proto, že Vítkovicím trochu ublížila ta dlouhá pauza,“ řekl Martin Růžička.

Autor rozdílové třetí trefy Martin Adamský vyzvihl to, jak se mužstvo k utkání postavilo. „Nejdůležitější je, že hrajeme jako tým a slavíme úspěchy společnou prací. Možná nám pomohlo, že jsme měli po Slavii jen dva dny volna a šli do toho v tempu,“ přemítal stále usměvavý šikovný třinecký rychlík. Všichni Oceláři věří, že se podaří dokráčet pro premiérový titul.

„Cítíme, že by to mohlo vyjít. Taková šance tady už dlouho nemusí přijít,“ ví dobře Varaďa. Vedení v sérii třineckého buldoka těší, ale nijak ho nepřeceňuje. „Jsme rádi, že jsme první krok zvládli, ale cesta za tituleme je ještě dlouhá. Vzpomínám, že když jsem byl v Buffalu, taky jsme první zápas v Dallasu vyhráli, vraceli se domů za stavu 1:1 a nakonec se to obrátilo. Nic není vyhrané, hraje se na čtyři vítězné,“ dodal Varaďa.

Branky a nahrávky: 12. M. Růžička (Varaďa, Zíb), 22. Zíb (Hrabal, D. Květoň), 24. Adamský (Hrňa), 45. Peterek (Hrňa), 48. Bonk (M. Růžička, Varaďa) - 36. Vrána (Ovčačík, Trnka), 46. Burger (Ujčík). Rozhodčí: Minář, Šindler - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:9. Využití: 2:0. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Zíb, Krajíček, Lojek, Richter, Seman - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Kohn, Polák - Hrňa, Polanský, Adamský - Orsava, Peterek, Koudelka. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.
Vítkovice: Málek - Punčochář, Rehák, Bartoň, Malík, Vosátko, Ficenc, Ovčačík, Trnka - Strapáč, J. Sýkora, Szturc - Ujčík, Burger, Káňa - Huna, Húževka, Tomas - Pohl, Vrána, Klimek. Trenéři: Trličík a Moták.