Každá úspěšná parta má svého maskovaného hrdinu. Ať už to byl Dominik Hašek na olympiádě v Naganu, nebo Milan Hnilička a Tomáš Vokoun na zlatých světových šampionátech. O triumf na domácím mistrovství světa v Praze se zasadil Lukáš Dostál.

MS v hokeji, Praha: Česko - USA
Kouč Dostála z Komety: Když si stoupl do branky, bylo vidět, že v něm něco je

Sázka na teprve třiadvacetiletého gólmana se vyplatila. Česká objev působící v Anaheimu uhranul hokejový svět. Dostál zářil hlavně v play-off, kdy přišla jeho chvíle. V klíčovém čtvrtfinále bezchybným výkonem vyčapal Ameriku a shout-out udržel i ve finále proti Švýcarsku.

Speciální maska pro MS přinesla Lukáši Dostálovi štěstí:

Zdroj: Youtube

„Bylo to gólmanovi, a ten náš byl skvělý. Lukáš neudělal chybu,“ chválil kouč Radim Rulík po vítězném finále. „Celý turnaj nás hodněkrát podržel,“ přispěchal s chválou i útočník Pavel Zacha. „Neskutečný, byla v něm takový jistota. Bez něj bychom to nevyhráli,“ zdůraznil kapitán Roman Červenka.

Fiala: MVP? To mě vůbec nezajímá

Dostál dovedl mnohými podceňovanou partu až k senzačnímu titulu. Český hrdina se stal nejlepším brankářem turnaje, ale překvapivě nebyl zvolen nejužitečnějším mužem šampionátu. O tuhle cenu ho připravil švýcarský útočník Kevin Fiala.

Česko slaví titul mistrů světa
Pětice klíčových hráčů mistrů světa: Zeď v bráně, kapitán i posily last minute

„Upřímně, ocenění MVP mě teď vůbec nezajímá,“ hlesl po finále Fiala. „Prohráli jsme finále, nevím, co k tomu víc říct. Je teď těžké vyrovnat se s emocemi. Chtěli jsme konečně zlato,“ utrousil zklamaný forvard s českými kořeny.

Se startem Fialy na MS se původně přitom vůbec nepočítalo, ale krátce po porodu manželky Jessicy se vydal na šampionát do Prahy, Na letišti ho přitom vyzvedávala česká babička.

Podle fanoušků neměl získat ocenění Fiala, ale Dostál. A nemyslí si to jen Češi. „Lukáš Dostál byl okraden o MVP,“ zlobil se jeden z fanoušků Anaheimu, kde mají v odchovanci brněnské Komety slibnou budoucnost v pohledu brankáře postaráno.

O MVP rozhodovali akreditovaní novináři. O tom, že Fiala od nich dostal nejvíce hlasů rozhodl malý, ale zásadní detail. Nominace se totiž uzavírala už po první třetině finálového mače.

Česko slaví titul mistrů světa. Do medaile kouše David Pastrňák
Takhle slaví mistři. Podívejte, co se dělo na ledě. Pastrňák si musel kousnout

„Sám jsem pro Fialu hlasoval, ale škoda, že uzávěrka hlasování nebyla později, jednoznačně by si to zasloužil Lukáš Dostál,“ přiznal na síti X slovenský novinář Matej Deraj z Denníku Šport.

Dostála to ale určitě nemrzí, zlatá medaile znamená mnohem víc.