V české hokejové extralize nejlépe využívá své peníze Třinec. Jeden bod ho přijde na 2,41 milionu korun. Opakem je Brno s 15 miliony.

Mít nejvíce, neznamená být na špici. Miliarda korun a k tomu pár stovek milionů. Nepředstavitelná suma, se kterou hospodaří čtrnáct klubů hokejové extraligy. Rozdíl mezi nimi činí 70 milionů.

Vypadá podle této diference i tabulka po patnácti kolech. Ne. „Jde o trénink, hlavu, práci a složení týmu. Peníze nikdy nemůžou rozhodnout o výkonech mužstev,“ je přesvědčený bývalý reprezentant Jaroslav Holík.

Finance, slovo, které mnohdy dráždí.

Nejefektněji s nimi pracují v Třinci. Jeden získaný bod má hodnotu 2,41 milionu korun. Stačí vydělit roční rozpočet získanými body.

Následují Vítkovice a Zlín. Další moravské týmy, které za „málo“ peněz předvádějí nejvíce muziky.

„Máme dobře věkově, výkonnostně a charakterově poskládané mužstvo. Jeden uznává druhého,“ je spokojený vítkovický kouč a generální manažer v jedné osobě Alois Hadamczik. Jeho tým má oproti Spartě menší rozpočet o 50 milionů.

Svědčí to o kvalitě? Opět ne. Vítkovice jsou první, Sparta v druhé polovině tabulky. Ani další nejbohatší kluby se nemohou vždy pyšnit – Slavia, Pardubice. Mají nejvyšší finanční balík, ale jejich výkony ne vždy odpovídají naditým kasám. A když, tak jsou draze vykoupené.

„U nás se hráči přeplácí, to je blbost. Lojza (Alois Hadamczik) dobře poskládal tým, je to kvalitní trenér,“ je nekompromisní Ho­lík.

Na druhém konci finančního porovnání se drží nováček z Brna. Patnáct milionů čítá jeden draze urvaný bodík.

„Často rozhoduje práce než peníze. Nemáme důraz, srdce, bojovnost,“ nabízí omílaný ale stále platný lék na vzpruhu brněnský obránce Jan Novák.

Silné finanční balíky by se měly přece jen ale projevit. Loni slavily titul Karlovy Vary, které měly až sedmý nejyšší rozpočet. Rok před ním Slavia, která patří mezi nejbohatší. Takže ani tady neplatí příměr: nejbohatší = nejlepší.

„Liga je vyrovnaná,“ shodují se odborníci už několik let. A ne jen v hokeji.

Když Deník spočítal finance u českých fotbalových klubů, došel k totožnému závěru. Na top se držel Jablonec s 2,7 milionu korun za bod. Poslední byl klub, který se honosil rozpočtem okolo 350 milionů – Spartu stál jeden bod téměř 16 milionů korun. „Pokud by bylo vše jen o penězích, tak Real Madrid jen vyhrává,“ usmívá se Holík.

Jen pro zajímavost. Real má rozpočet 11 miliard korun. Nejbohatší hokejové kluby v KHL dosahují na miliardu. Přesto mají všichni jedno společné. Také prohrávají a rozhoduje…A­no, práce.