Předchozí
1 z 3
Další

Sami Kapanen oblékl dres Komety v jednom zápase.Sami Kapanen oblékl dres Komety v jednom zápase.Zdroj: HC Kometa Brno

Sami Kapanen a Pekka Tirkkonen

Psal se rok 1994 a Kometa se vyzbrojila do rozhodující série play-off první ligy dvěma finskými posilami. Blyštivým dvacetiletým talentem Samim Kapanenem, který do Brna zamířil po zářivé sezoně ve finské KalPě Kuopiu a jeho o pět let starším klubovým parťákem Pekkou Tirkkonenem, spolehlivým finským reprezentantem. „Vzpomínám si na to dobře. Hráli jsme se Slavií o postup do nejvyšší soutěže. Ale ti kluci nám moc nepomohli,“ vzpomenul tehdejší trenér Komety Rudolf Potsch.

Jejich angažmá trvalo jen jeden zápas, v němž Brno prohrálo a snaha o postup do extraligy se rozplynula. Ačkoliv oba Finové svou kvalitou vysoce první ligu převyšovali, v jediném utkání za Brno nastoupili až ve třetí formaci. „Možná to brali spíš jako výlet. Navíc jsme s Finy nemohli ani tak dobře komunikovat,“ zapátral v paměti Potsch.

Kapanen si sezonu prodloužil na mistrovství světa, kde vybojoval s Finskem stříbro, později se na dlouho usadil v NHL a stal se legendou finského hokeje. Tirkkkonen se vrátil do Kuopia, do konce kariéry si zahrál i v Německu a Dánsku.

Mätti Näätänen zkoušel štěstí v dresu Komety v roce 2007, ale angažmá se mu nevyvedlo.Mätti Näätänen zkoušel štěstí v dresu Komety v roce 2007, ale angažmá se mu nevyvedlo.Zdroj: HC Kometa Brno/Ivo Dostál

Mätti Näätänen

Další pokus s finským hokejistou učinila tehdy prvoligová Kometa až o třináct roků později, kdy angažovala třiadvacetiletého útočníka Mättiho Näätänana. Šlo o krok dost riskantní, vždyť Brno bylo pro finského forvarda tehdy už pátou štací v sezoně 2006/2007. Bývalý mládežnický reprezentant se neosvědčil ani v extraligovém Vsetíně, kde v šestnácti duelech zaznamenal tři body a ve statistice plus minus měl dvanáct záporných bodů.

V Kometě jeho trápení pokračovalo. Ve čtrnácti duelech za Brno neskóroval a zapsal jen tři body. Jihomoravané se poroučeli z play-off první ligy už ve čtvrtfinále po expresní prohře 0:4 na zápasy s Chomutovem.

Näätänen po nevydařeném ročníku paběrkoval, kariéru dohrával v nehokejových destinacích Itálii a Číně.

Sasu Hovi si za tři sezony v Kometě získal srdce tamějších fanoušků.Sasu Hovi si za tři sezony v Kometě získal srdce tamějších fanoušků.Zdroj: Deník/Rudolf Muzika

Sasu Hovi

První trefou do černého byla až akvizice drobného ale mrštného finského brankáře Sasu Hoviho. V turbulentním prvním ročníku po návratu do extraligy v roce 2009 Kometa hledala svou tvář a v říjnu si vyhlédla právě blonďatého střízlíka z Tampere, jenž předtím tři sezony chytal za Slovan Bratislava, kam přestoupil ze Vsetína.

Pro svou bezprostřední povahu i bavičské schopnosti se záhy stal miláčkem brněnských fanoušků. „Hned když mi můj agent zavolal, že můžu jít chytat do Brna, tak jsem moc dobře znal brněnské diváky. Výbornou atmosféru mám strašně moc rád,“ liboval si Hovi

Příznivce si omotával svými zábavnými pozápasovými děkovačkami i tanečkem.

S Jiřím Trvajem vytvořil jednu z nejstabilnějších brankářských dvojic v extralize, která Brno dotáhla až k senzačnímu stříbru v roce 2012. Tehdy v play-off zářil Trvaj, předtím se ale tři roky s Hovim pravidelně střídal.

Po stříbrné jízdě Fin v Kometě skončil a celou následující sezonu nehrál. Ztratil zápal pro hokej a chtěl podnikat. V roce 2013 jej angažovalo Znojmo, kde strávil jednu sezonu, než v pouhých jedenatřiceti letech ukončil kariéru.

Nyní je skautem týmu NHL Seattle Kraken.

Česko-finský slovníček
ahoj – hei
Jak se máš? – Mitä kuuluu?
děkuji – kiitos
prosím – ole kiltti
hokej – jääkiekko
kometa – komeetta
pivo – olut
víno – viiniä
Česká republika – Tšekin tasavalta
útočník – hyökkääjä