V minulém díle mého fotoblogu jsem naznačil, že fotoreportéři mají při mistrovství světa celou řadu omezení. Je jasně dané, odkud se smí fotit a za jakých podmínek. Pravidla se musí dodržovat, bdí nad nimi celá řada pořadatelů, kterým do zakázaných míst neproklouzne ani myš. Pokud tedy není akreditovaná.

Martin Nečas je volný pro mistrovství světa
Dodrží slib a dorazí? Nečas je volný pro šampionát v Praze, má to však háček

Akreditace je základní podmínkou, bez ní se nedostanete ani do haly. Jejímu schválení předcházel dlouhý proces, který začal vyplněním formuláře na stránkách IIHF.

Novináři pro vstup do pražského hokejového chrámu používají vstup 31. Chvíli si připadám jako na letišti, musím totiž projít bezpečnostním rámem, naskenované musí být i zavazadlo, v mém případě batoh s foťákem, noťasem a dalšími pracovními potřebami. Sekuriťák zkontroluje čipem akreditaci a pokud je vše v pořádku, můžu poděkovat a projít dovnitř.

Moje další kroky míří do mediálního centra. Cestou musím odolat chlebíčkům, jeden kus je v media lounge za 45 korun. Za necelý týden šampionátu jsem neodolal jen dvakrát, musím se pochválit.

Pokud chci fotit z tribuny, nemusím provádět rezervaci. Fotoreportéři mají vyčleněné dvě řady v ideálních pozicích nad trestnými lavicemi. Ideální jsou ale jen zdánlivě, dobrou čtvrtinu ledové plochy „zdobí" plexi, přes které fotit z dálky nejde. Čas od času je problémem i nedisciplinovaný fanoušek, který na své místo přichází nebo z něj odchází v průběhu zápasu. My vstávat za žádnou cenu nesmíme, nad námi jsou totiž hlavní kamery. Zmiňované dvě řady bývají zpravidla volné, s kolegy se proto nemusíme tísnit foťák na foťák.

Fotopozice v hledištiFotopozice v hledištiZdroj: Deník/František Bílek

Snímky z pozic na tribuně nejsou špatné, pokud ale fotoreportér nedisponuje kvalitní technikou, díky které si hráče přitáhne na maximum, má možnosti značně omezené.

Kdo má zájem o focení přes plexi za jednou z branek, musí si před každým zápasem v mediálním centru rezervovat fotopozici. Rezervace probíhá hodinu a půl před úvodním buly, při zápasech českého týmu jsou to dvě hodiny před začátkem. Čeští novináři totiž mají před těmi zahraničními při zápasech domácích přednost výběru.

Zatímco na fotopozice na tribuně si musím klestit cestu přes davy fanoušků, k ledu mě ze třetího patra, kde sídlí mediální centrum, zaveze výtah. Samozřejmě, že je možnost jít po schodech. Zatím mám vyzkoušenou jen cestu k brance u pultu diskžokeje (od hlavních kamer napravo). Za plexisklem je osmnáct fotopozic, u každé z nich je židlička a také povinnost na ní sedět, aby diváci z hlediště neměli zakrytý výhled. Nejatraktivnější jednička a dvojka (mezi brankovou čárou a bodem pro vhazování v třetině) jsou vyhrazené agenturám, čas od času ale bývají volné.

Fotopozice u leduFotopozice u leduZdroj: Deník/František Bílek

Focení přes plexi je hodně náročné, vyžaduje najít úhel, kdy je snímek co nejčistší. Bere totiž světlo a i kontrast, ve špatném úhlu obraz láme. Přes nové typy mantinelů (pružná plexiskla) se fotí hodně špatně, někdejší tvrzená skla byla více čirá. Během reklamních pauz se nečistí pouze led, ale jeden z mladíků na bruslích přeleští i plexisklo. To je práce záslužná především v případě, že je plexi orosené po souboji nebo prudké brzdě.

Fotoreportéři IIHF mají umožněné fotit mezi střídačkami a v zákulisí, například při televizních rozhovorech v mixzónách. Hned druhý den šampionátu, kdy jsem ještě tento fakt nevěděl, se mi povedlo udělat parádní snímky Connora Bedarda. Od té doby je ostraha bdělejší a nekompromisní; podobný úlovek už se mi těžko podaří. S omezenými možnostmi se snažím prát s častou změnou místa, ze kterého fotím, a také výměnou objektivů.

MS 2024, Praha: Velká Británie - KanadaMS 2024, Praha: Velká Británie - KanadaZdroj: Deník/František Bílek

Ze čtvrtečního hracího dne se mi nejvíce líbí emocemi nabitá fotka hráčů Rakouska, kteří se radují po rozhodujícím gólu Benjamina Baumgartnera. Padl v poslední vteřině zápasu našich jižních sousedů s Finskem a rozhodl o jejich překvapivé výhře 3:2.

MS v hokeji, Praha: Finsko - RakouskoMS v hokeji, Praha: Finsko - RakouskoZdroj: Deník/František Bílek