„Odmalička jsem si doma lepil plakáty brankářů z NHL. Tohle je obrovská věc. Ale podpis smlouvy je jen začátek cesty,“ vykládá skromný a pokorný Francouz. V klubu z Denveru podepsal jednocestný kontrakt na 690 tisíc dolarů (přibližně 14,7 milionu korun).

Sympatický milovník létání na sebe upozornil už před osmi lety v Ústí nad Labem. Ve Slovanu začala jít jeho kariéra strmě nahoru. Po dvou sezonách v první lize povýšil do extraligového Litvínova, kterému v roce 2015 vychytal historický titul.

Poslední tři sezony strávil v Čeljabinsku, kde se vypracoval ve hvězdu KLH a reprezentační jedničku. Po NHL Francouz toužil už během angažmá v Rusku, v zámoří o něj byl zájem, on ale musel počkat, až mu letos vyprší smlouva.

„Upeklo se to už před nějakou dobou, jen se o tom nemohlo mluvit. V Čeljabinsku mi bylo nabídnuto prodloužení smlouvy, za které jsem poděkoval s tím, že si toho vážím, ale že chci jít za svým snem. Pochopili to,“ prozrazuje.

Do hry se vložili i ruští bohatýři z Petrohradu. Francouzovi nabídli pohádkovou smlouvu, maskovaný muž ale před balíkem peněz upřednostnil klukovský sen. O Francouze usilovalo hned několik klubů NHL. Francouz si nakonec vybral Colorado.

„Přišlo mi to jako dobrá volba. Dělal jsem si osobní skauting, jak to tam chodí. Výhoda je, že farmářský tým bude přímo v Denveru, takže oba týmy budou pohromadě.“ Telefonicky hovořil i s generálním manažerem Avalanche Joe Sakicem. „Cítil jsem, že o mě mají opravdu zájem,“ těší gólmana, který chytá v levém gardu.

Francouzovým konkurentem je Rus Semjon Varlamov, jediný brankář, který má momentálně s klubem podepsanou smlouvu. Dobře si uvědomuje, že podpisem smlouvy jeho cesta do NHL teprve začíná.

„Myslím si, že budu začínat na farmě a budu si muset cestu vyšlápnout, ale chci se o to poprat. Tím, že jsem si v Rusku prošel skoro vším, jsem připravený na všechno. Budu se snažit být psychicky odolný, poctivě trénovat a jít si za tím. Pokud přijde šance v NHL, člověk musí mít i štěstí, musí se to sejít. Cesta do NHL bude ještě složitá a trnitá, ale pořád sním o hezkém konci,“ dodal Francouz, který dodnes spolupracuje s legendárním gólmanem Zdeňkem Orctem řečeným Orlík, který si ho vzal před osmi lety v Ústí pod svá křídla a vypiplal.