Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...

Lotyšsko přišlo o naději na čtvrtfinále, Francouzi na něj pomýšlejí

Helsinky/Stockholm - Hokejisté Francie otočili na mistrovství světa zápas s Běloruskem a o postup se utkají se Slovenskem. Lotyši padli s Dánskem.

14.5.2012

Fotbalisté Dánska se radují z výhry na mistrovství světa.Foto: ČTK/AP/Janerik Henriksson

Hokejisté Lotyšska ztratili naději na postup do čtvrtfinále světového šampionátu, když v pondělním utkání základní skupiny ve Stockholmu podlehli Dánsku 0:2. Seveřané tím udělali velký krok k záchraně mezi elitou, zároveň pomohli do čtvrtfinále českému týmu a Norsku. Oba góly padly ve druhé třetině, nulu vychytal Frederik Andersen.

Během první třetiny byli sice střelecky aktivnější Lotyši, ale nevyužili půlminutovou přesilovku čtyři na tři a ve 14. minutě mohli naopak děkovat Masalskisovi, že po velké šanci Dánů neprohrávali.

Bezchybně si vedl lotyšský gólman také v úvodu druhé části při velké šanci Greena. Celý duel možná rozhodla 25. minuta, kdy po Andersenově zákroku dorážel Meija do prázdné branky, jenže k překvapení všech nedal. Opařené Lotyše navíc jen pár vteřin nato dostal do kolen Green, když propálil Masalskise.

Právě lotyšský gólman se poté vyznamenal při dalších šancích Dánů a držel naděje svého týmu na zvrat. Ve 36. minutě ale za jeho brankou kombinovali Madsen s Ellerem a Madsen zasunul pohotově kotouč za brankovou čáru, z čehož se už Lotyši nedokázali vzpamatovat.

Od třetí třetiny nahradil zraněného Masalskise Jučers, stav 0:2 se však nezměnil. V dlouhé závěrečné power play Lotyšů, podpořené navíc Greenovým vyloučením, skončil kotouč v lotyšské brance potřetí, ale nemohl být uznán, neboť po vyhození Dánů se zpět do hry odrazil od hráčů na lotyšské střídačce.

Skupina B (Stockholm):

Lotyšsko - Dánsko 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. Green (Hardt), 36. Madsen (Eller). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Brüggemann (Něm.) - Arm (Švýc.), Dussureault (Kan.). Vyloučení: 5:6, navíc J. Jensen (Dán.) 10 min. Bez využití. Diváci: 2197.

Lotyšsko: Masalskis (41. Jučers) - K. Redlihs, Galvinš, Cibulskis, Bartulis, Pujacs, Sotnieks - M. Redlihs, Sprukts, Indrašis - Daugavinš, Cipulis, Širokovs - Meija, Berzinš, Keninš - Saulietis, Štals, K. Jass - Dzerinš. Trenér: Ted Nolan.
Dánsko: Andersen - Larsen, Lassen, D. Nielsen, M. Boedker, J. B. Jensen, Hersby, K. Jensen - Eller, F. Nielsen, Hansen - Hardt, Green, Starkov - J. Jensen, Jakobsen, Madsen - Poulsen, Moeller, Storm. Trenér: Per Bäckman.

Francouzi otočili zápas s Běloruskem

Antoine Roussel z Francie (uprostřed) proti Bělorusku.Hokejisté Francie dokázali na světovém šampionátu otočit duel s Běloruskem a díky výhře 2:1 mají stále naději na postup ze základní skupiny v Helsinkách. Bojovat o něj budou v závěrečném duelu proti Slovensku.

Francouzi, kteří potřebovali k uchování naděje na postup naplno bodovat, nevyužili v úvodu přesilovku při vyloučení Stase. O chvíli později sice ještě přežili bez úhony šanci Kitarova, ale v deváté minutě už gólman Huet inkasoval, když ho po povedené přihrávce Ugarova propálil Kaljužnyj.

Krátce poté přišel velmi sporný okamžik, kdy strážce francouzské branky skončil po Meleškově zakončení i se svými betony za brankovou čárou, a přestože ji puk patrně celým objemem přešel, gól uznán nebyl. Vyrovnání měl poté na holi Stephane da Costa, jenže odkrytou branku minul.

Ve 27. minutě měl další obrovskou šanci Francouzů jejich kapitán Meunier, s gólmanem Kovalem si však poradit nedokázal. Francouzi se poté ubránili při svém oslabení a jen co zkompletovali své řady, Hecquefeuille bombou od modré čáry vyrovnal. Gólman Koval se však současně přitom zranil a poté co výpravu nečekaně během turnaje opustil Mezin, musel do branky třetí brankář ve výpravě Milčakov.

V závěrečném dějství příliš šancí k vidění nebylo, ale Francouzi se nevzdali nadějí a to se jim nakonec vyplatilo, když se 77 sekund před vypršením základní hrací doby prosadil po přečíslení tří na dva Auvitu a rozhodl. Bělorusové to v závěru zkusili v šesti, ale neúspěšně.

Skupina A (Helsinky):

Bělorusko - Francie 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Kaljužnyj (Ugarov, Korobov) - 38. Hecquefeuille (Bachet, Bellemare), 59. Auvitu (Bellemare, S. Da Costa). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Levonen (Fin.) - Kilian (Nor.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 5583.

Bělorusko: Koval (38. Milčakov) - Korobov, Denisov, Kosťučenok, Goroško, Černook, Stasenko, Graborenko - Ugarov, Grabovkij, Kaljužnyj - S. Kosticyn, Kovyršin, A. Kosticyn - Kolcov, Stas, Meleško - Kolosov, Kitarov, Drozd. Trenér: Karri Heikkilä.
Francie: Huet - Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch, Manavian - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. Da Costa, Bellemare, Lamperier - B. Henderson, Bertrand, Roussel - Fleury, Raux, T. Da Costa. Trenér: David Henderson.