Na první start ve slavné NHL si ale ještě měl počkat. Do noci z úterý na středu, kdy to všem v nejslavnější soutěži světa konečně opravdu ukázal.

Když Chicagu kvůli opatřením proti šíření koronaviru vypadl ze sestavy obránce Jake McCabe, trenéři Blackhawks ukázali na olomouckého odchovance. Ten předtím odehrál dvacet utkání na farmě v Rockfordu s bilancí 1+5.

Důvěra věhlasného kouče

Jenže asistent trenéra Chicaga Marc Crawford (mimochodem hlavní kouč Kanady v Naganu) nečekaně přišel s návrhem, že by český bek měl v utkání s Columbusem hrát dokonce přesilovky i oslabení.

„Crow v něj měl velkou důvěru. Řekl mi, ať ho hodím do první přesilovky. Říkám: ‚Opravdu? Přemýšlel jsem o někom jiném.‘ Nakonec jsem řekl: ‚Ok, zkusme ho.‘ A vyšlo to,“ prozradil hlavní trenér Blackhawks Derek King.

Výsledek? Výhra Chicaga nad Blue Jackets 4:2, Galvas si připsal čtyři střelecké pokusy, jeden na bránu, dvě střely sám zblokoval. Hlavně však byl po Connoru Murphym druhým nejvytíženějším hráčem týmu (23:41), na ledě byl častěji než Patrick Kane. Na trenéry i novináře v zámoří udělal velký dojem. A nejen na ně.

Jakub Galvas v dresu Jukuritu Mikkeli
Galvas to chce Blackhawks ukázat: Dospěl jsem a cítím se silnější

„Vypadalo to, že s pukem si suprově rozumí. Když přijdete coby mladý obránce, je těžké být na puku klidný každý zápas. Občas s tím mám po letech problémy i já, takže myslím, že tohle je působivé,“ všiml si 28letý zadák Connor Murphy, který měl o čtyři sekundy vyšší ice-time.

O výborném Galvasově výkonu vypovídají i statistiky serveru Natural Stat Trick. Pokud byl rodák z Ostravy na ledě při rovnovážném stavu hráčů, Blackhawks zaznamenali 64 procent všech střeleckých pokusů a vytvořili si 66,7 procenta nebezpečných akcí.

„Budu upřímný, byl jsem hodně překvapený, jak dobře hrál,“ přiznal hlavní kouč King. „Věděl jsem, že je klidný na puku, umí bruslit, tvořit hru a je to chytrý hráč, ale dnes vypadal opravdu dobře. Šel si pro to, což nikdy není jednoduché,“ smekl.