Vedení soutěže farmářských klubů slavné NHL nominovalo na listinu rozhodčích pro nadcházející sezonu deset žen. To je doteď nejvyšší počet v profesionální hokejové lize. Katie Guayová se navíc stane prvou ženou, která jako hlavní rozhodčí povede zápas AHL.

„Byly na našem radaru už déle. Máme s nimi dobré zkušenosti. Ať už rozhodovaly na olympiádě, v zápasech mužské a ženské univerzitní ligy nebo na turnajích talentů NHL. Teď nastal čas, aby se dostaly na vyšší úroveň profesionálního hokeje,“ oznámil prezident AHL Scott Howson. „Je nám ctí, že můžeme hrát roli v jejich rozvoji.“

Nejzkušenější z desítky ženských rozhodčích je Guayová, která rozhoduje na mezinárodní úrovni 15 let a byla i na olympiádě v Pchjongčchangu. Podle ní se jedná pro ženy ve sportu o velký okamžik. „Kdykoli lidé dostanou šanci a vytvoří se nové cesty, otevře to ostatním oči, aby mohli mít větší sny,“ vzkázala Guayová.

Nezadržitelně se tak blíží den, kdy ženy prolomí bariéru NHL a budou pískat i v nejslavnější lize světa. Stejně jako v dalších zámořských soutěžích NBA a NFL.  

„Katie Guayová je tou ženou, která by mohla prolomit skleněný strop v NHL,“ nechal se slyšet dlouholetý rozhodčí NHL Paul Stewart.