A bude to ostrý test se vším všudy. Zámořští mladíci totiž rozhodně nejsou souborem vyjukaných zelenáčů. Spousta z nich už má v klubech NHL klíčovou roli, zdobí je neskutečná rychlost, síla i patřičné sebevědomí.

"Ti kluci budou určitě lítat," očekává obránce Roman Polák. Pro sehrávající se českou defenzivu to bude skutečný křest ohněm. „Všichni říkají, že asi budou jedním z nejrychlejších mančaftů na turnaji, ale na druhou stranu budou mít svoje chyby, které je taky potřeba využít," myslí si kapitán Tomáš Plekanec.

Svěřenci trenéra Josefa Jandače za sebou mají dva duely s Ruskem. V Petrohradu prohráli 3:4, v Praze uspěli 2:1 po nájezdech. Ovšem pozor v O2 areně se hrálo na širokém kluzišti, teď je zapotřebí se co nejrychleji aklimatizovat na zámořské podmínky. "Musíme hrát o hodně jednodušeji než v Praze proti Rusům," varoval asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Také čtěte: Neuvirth si zachytá i v generálce na SP: Vítám to. Každý start navíc je dobrý

Rozlítaní mladíci prověří obranu

Sobotní výkon proti sborné ukázal četná pozitiva české hry bojovnost, nasazení od první do poslední minuty, důraz v brankovišti a osobních soubojích. Jsou tu ale i mezery. Proti nemilosrdným mladým puškám ze zámoří bude třeba dávat si pozor na zmatky v obranném pásmu. "Bude to nahoru dolů," předpokládá Špaček.

Soubor kanadských a amerických mladíků je spolu s Týmem Evropy jednou z novinek obnoveného Světového poháru. Jeho sílu naznačily první dva přípravné zápasy zmíněný mix borců z několika evropských zemí porazili 4:0 a 7:4. Ale co zkušenosti? "Z hlediska toho, že jsou mladší a nezkušenější, tak mohou udělat chyby. Je potřeba je k nim donutit, na to se budeme muset soustředit," řekl Plekanec.

Psali jsme: Palát si v Pittsburghu připomněl první start v NHL a nováčkovský vtípek

Budoucnost NHL? Jedna hvězda za druhou

Pokud jde o výběr Severní Ameriky, ten si s řečmi o chybějících zkušenostech těžkou hlavu nedělá. „My mluvíme o rychlosti a neunavitelnosti," hlásí trenér týmu Todd McLellan.

Sebevědomý nástup mladé generace je v NHL velké téma v tomhle směru je účast speciálního mužstva mladíků na Světovém poháru charakteristická pro trend současného hokeje.

"Dnešní osmnáctiletí kluci jsou úplně jiní než my v jejich věku. Vypadají na pětadvacet, jsou silní a sebevědomí. A hokejově mají na to být lídři," upozornil ostřílený český obránce Zbyněk Michálek. Útočníci Connor McDavid, Johny Gaudreau, Ryan Nugent-Hopkins, Auston Matthews, obránci Aaron Ekblad a Seth Jones, brankář Matt Murray… To nejsou "jen" talentovaní hoši s velkou budoucností. To jsou vesměs už dnes hvězdy NHL, které budou v dalších letech udávat tón.

Jak proti nim dnes obstojí outsideři z Česka?