Ondřej Pavelec vychytal v pátečním utkání hokejové NHL čisté konto a dovedl Atlantu k výhře 5:0 nad nejlepším týmem ligové tabulky Washingtonem. Český gólman zneškodnil všech 29 střel Capitals, kteří utrpěli první prohru v základní hrací době po deseti zápasech.

Thrashers, kteří přerušili sérii tří porážek, rozhodli o svém triumfu už v úvodních devíti minutách první třetiny, kdy vstřelili tři branky a vyhnali na střídačku brankáře Bradena Holtbyho. Zbylých jednapadesát minut se tak na ledě odehrával souboj českých gólmanů. Do branky Capitals se totiž postavil Michal Neuvirth, který z 31 střel dvakrát inkasoval.

Pavelec si připsal první shut-out od 9. prosince minulého roku a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. "Pokaždé je pěkné, když vychytáte nulu. Ale daleko důležitější je, že jsme získali dva body proti jednomu z nejlepších týmů v lize," prohlásil po utkání Pavelec, který i v součtu s předchozím zápasem pustil za svá záda jen dvě z 63 střel.

Kouč Washingtonu Bruce Boudreau měl po dlouhé době důvod ke kritice svých svěřenců. "Myslím, že to je moje nejhorší porážka na střídačce Capitals. Určitě na ni dlouho nezapomenu, ale je to jen jeden zápas, svět se kvůli tomu nezboří. Věřím, že se dáme dohromady a zítra podáme opět dobrý výkon," uvedl Boudreau, jehož tým už v sobotu hostí Philadelphii, druhý nejlepší tým NHL právě po Washingtonu.

Vrbata si vylepšil statistiku o tři body

Útočník Radim Vrbata se gólem a dvěma asistencemi podílel na velkém obratu Phoenixu na ledě Edmontonu. Domácí Oilers vedli i díky gólu a asistenci Aleše Hemského po 32 minutách už 3:0, nakonec však prohráli 3:4 po samostatných nájezdech.

Zásadní pro vývoj utkání byly momenty po třetím gólu domácích, kdy se hosté díky dvěma gólům během 83 sekund dostali rychle zpět do zápasu. O vyrovnání se pak postaral v poslední minutě základní hrací doby Wojtek Wolski, v penaltovém rozstřelu rozhodl o výhře Kojotů v páté sérii Eric Belanger.

"Edmonton má mladý tým, který se stále učí. I za stavu 3:0 jsme tak věděli, že zápas ještě není ztracený a poprali jsme se o to," prohlásil Belanger, jehož tým si připsal páté vítězství v řadě. Naopak Oilers prohráli pošesté za sebou a zůstávají druhým nejhorším týmem v lize.

Havlát opět hlavním zakladatelem gólových akcí

Martin Havlát z Minnesoty znovu potvrdil, že v letošní sezoně mu spíš než střelba jdou přihrávky a dvěma asistencemi přispěl k vítězství Minnesoty na ledě Detroitu 4:3 v prodloužení.

Havlát nejprve přihrál v 9. minutě na první gól Brentu Barnsovi, v poslední minutě nastavení pak vytvořil tlak před brankou, bruslí tečoval puk, který následně dorazil do sítě John Madden. Velký podíl na vítězném gólu měl obránce Marek Židlický, který v rohu útočného pásma ukličkoval jednoho ze soupeřů a následně poslal před branku klíčovou přihrávku.

Madden po utkání věnoval gól Patu Burnsovi, bývalému trenérovi, který v roce 2003 dovedl New Jersey Devils k zistku Stanley Cupu. Burns v pátek podlehl v 58 letech rakovině. "S Patem jsem v New Jersey prožil krásné období, myslím, že to byl nejlepší kouč, pod kterým jsem kdy hrál. Dokázal mě nabudit, naučil mě hodně o sobě a o tom, jak se prosadit v téhle soutěži," prohlásil Madden.

Voráček zařídil vyrovnávací gól Columbusu

Svůj čtvrtý gól v sezoně vstřelil útočník Jakub Voráček a i díky němu Columbus zvítězil v Anaheimu 4:3. Voráček se prosadil v 34. minutě, když dorazil do branky střelu Samuela Pahlssona a dostal svůj tým do vedení 3:2.

Blue Jackets během deseti dnů ukončili hned tři vítězné šňůry svých soupeřů. Nejprve zastavili St. Louis, kteří předtím vyhráli sedmkrát v řadě, následně ukončili domácí neporazitelnost Los Angeles, kteří vyhráli úvodních osm utkání v sezoně na vlastním ledě a nyní přerušili sérii pěti domácích vítězství Anaheimu.

"Pokaždé, když narazíte na dobrého soupeře, je to výzva. Jak individuálně, tak pro celý tým," poznamenal brankář Columbusu Steve Mason, který si připsal 47 úspěšných zákroků. "Porazit tři kvalitní týmy je pro nás velký úspěch, na kterém můžeme stavět. Dodává nám to sebevědomí, ale zase nás to nesmí uspokojit," dodal gólman Columbusu.

Zcela na opačném konci tabulky se nacházejí Calgary Flames, kteří však v pátek zabrali a rozstříleli obhájce Stanleyova poháru z Chicaga 7:2. Hlavní zásluhu na tom měl Jarome Iginla, jenž hattrickem zdvojnásobil svůj počet gólů v letošní sezoně.

Výsledky NHL:

Pittsburgh - Carolina 5:4 po sam. n. (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 9. a 50. Kunitz, 12. Kennedy, 29. Crosby (Z. Michálek), rozh. nájezd Letang - 32. a 60. J. Jokinen, 1. B. Sutter, 16. Dwyer. Střely na branku: 36:34. Diváci: 18.264.

Detroit - Minnesota 3:4 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 40. Helm, 43. Franzén, 45. Eaves - 9. Burns (Havlát), 22. Clutterbuck, 59. M. Koivu, 65. Madden (Havlát, Židlický). Střely na branku: 44:27. Diváci: 20.066.

Buffalo - Los Angeles 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Branky: 21. Sekera, 36. Vanek, 43. Connolly, 56. Hecht - 5. Brown, 29. Simmonds. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18.418.

Atlanta - Washington 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Branky: 3. Eager, 9. Antropov, 10. E. Kane, 40. Byfuglien, 58. Burmistrov. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 29 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Michal Neuvirth odchytal za Washington 51 minut, z 31 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,5 procenta. Střely na branku: 36:29. Diváci: 11.115.

Anaheim - Columbus 3:4 (0:1, 2:3, 1:0)
Branky: 21. S. Koivu, 26. Ryan, 48. Perry - 12. Nash, 26. Clark, 34. Voráček, 37. Commodore. Střely na branku: 50:29. Diváci: 13.667.

Colorado - NY Rangers 5:1 (0:0, 4:0, 1:1)
Branky: 22. Jones, 28. Porter, 33. Duchene, 36. Shattenkirk, 45. Winnik - 47. Stepan. Střely na branku: 26:26. Diváci: 16.002.

Calgary - Chicago 7:2 (2:1, 2:0, 3:1)
Branky: 31., 39. a 59. Iginla, 9. Hagman, 13. Moss, 57. Morrison, 60. Glencross - 7. Skille, 60. Brouwer. Střely na branku: 36:33. Diváci: 19.289.

Edmonton - Phoenix 3:4 po sam. n. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 13. Hemský, 25. Horcoff, 32. Penner (Hemský) - 34. Korpikoski (R. Vrbata), 35. R. Vrbata, 60. Wolski (R. Vrbata), rozh. nájezd Belanger. Střely na branku: 30:42. Diváci: 16.839.

St. Louis - Ottawa 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
Branky: 31. Boyes, 32. Colaiacovo, 32. Brewer (Sobotka), 49. McDonald, 55. Berglund - 10. Fisher (M. Michálek), 56. Winchester. Střely na branku: 33:20. Diváci: 19.150.