Pro anglické sportovní příznivce to bude dost možná větší událost, než pro ty české, kdyby se Čech představil v tuzemské hokejové soutěži. Vždyť v Anglii strávil takřka celou svou profesionální fotbalovou kariéru. A i nadále v tamní Premier League působí v roli funkcionáře londýnské Chelsea.

Sedmatřicetiletý gólman podepsal kontrakt s třetiligovým Guildfordem a už dnes v podvečer absolvuje svou soutěžní premiéru proti Swindonu. Hokej pro něj není žádná neznámá, nicméně minimálně na vyprodané stadiony s kapacitami několik desítek tisíc bude muset pozapomenout. Vždyť do svatostánku místních Phoenix se vejde jen něco přes dva tisíce lidí.

Pro něj tak typickou fotbalovou helmu, v níž chytal od svého zranění v roce 2006, vymění za tu hokejovou. A jak bude vypadat? Plzeňský rodák se pochlubil maskou z dílny Davida Gunnarssona, který má na svědomí helmy mnoha známých brankářů včetně třeba Petra Mrázka.

Její podstatná část je vyvedená v červené, bílé a modré, tedy barvách, z nichž se skládají česká i britská vlajka. Najdeme na ní i vzpomínku na jeho dvě anglické fotbalové štace, dělo typické pro Arsenal a část znaku Chelsea. Společnost bude Čechovi na masce dělat i brankářská hokejová legenda Dominik Hašek.

A právě s jeho číslem 39 by měl v neděli odpoledne vyjet na kluziště ve svém soutěžním hokejovém debutu.