Tradiční kapitán Tomáš Rolinek nebo nejlepší střelec KHL Roman Červenka figurují v nominaci trenéra hokejové reprezentace Aloise Hadamczika na turnaj Channel One Cup, který se bude hrát v příštím týdnu v Moskvě a v Chomutově. Jediným nováčkem v týmu je obránce Jakub Krejčík ze Slavie. Po devíti letech se může druhého startu dočkat útočník Vojtěch Polák, který momentálně hraje za švýcarský Kloten.

Rolinek i Červenka se z předchozího turnaje seriálu Euro Hockey Tour omluvili, tentokrát ale v dnes zveřejněné nominaci nechybí. Pozvánku dostala i řada dalších hráčů, kteří měli na začátku listopadu zdravotní problémy; například bek Lukáš Krajíček nebo útočníci Lukáš Kašpar a Ivan Rachůnek.

Na premiérový start v národním týmu se může těšit Krejčík. "Obdivuhodně vstoupil do extraligy a měl minulou sezonu výbornou. Znovu podává dobré výkony. Má dobré bruslení a rozehrávku," řekl Hadamczik novinářům na adresu dvacetiletého slávistického zadáka.

Jeden start mají na kontě Polák a brankář Sparty Tomáš Pöpperle. Zatímco však Pöpperle, který v reprezentaci odchytal jen necelých sedm minut v dubnu 2006 proti Rusku, byl od té doby v národním týmu několikrát, avšak šanci nedostal, Polák byl pozván teprve podruhé.

Útočník Klotenu debutoval v listopadu 2002 v sedmnácti letech a byl v té době nejmladším hráčem, který kdy za seniorskou reprezentaci nastoupil. "V minulosti dostal šanci, ale poté stagnoval. V Třinci se ale zvedl a v této sezoně má ve Švýcarsku bilanci bod na zápas," řekl Hadamczik, který se byl osobně na zápasy švýcarské ligy podívat.

Hadamczik zároveň potvrdil, že Pöpperle tentokrát určitě chytat bude. "Nebudu říkat, kolik toho kdo odchytá, ale určitě jeden gólman odchytá dva zápasy a druhý jeden zápas. Uvidíme podle situace, kdo kolik šancí dostane," uvedl trenér národního týmu ke dvojici Pöpperle, Jakub Štěpánek.

Bez hráčů z Pardubic, Budějovic a Plzně

V nominaci chybí hokejisté Českých Budějovic, Pardubic a Plzně, které v termínu turnaje čeká vystoupení ve finálové části European Trophy v Rakousku. Neobjevil se ani žádný zástupce z Vítkovic, jež hrají po Vánocích na Spenglerově poháru v Davosu.

"Z historie je dáno, že trenér nebral hráče, kteří na Spengler Cup jedou. Teď jsme udělali výjimku i na European Trophy. V létě jsme něco řekli na APK, podali jsme prst a oni chytli ruku. Do budoucna postavíme tým a pak ať si kluby dělají, co chtějí," prohlásil Hadamczik, který by jinak podle všeho pozval brankáře Jakuba Kováře a útočníky Petra Koukala, Aleše Kotalíka a Jana Kováře.

Vedle těchto absencí nemohl Hadamczik pozvat ani další hráče, kteří se mu z různých důvodů omluvili. Zdravotní stav nedovolil reprezentovat Michalu Barinkovi, Jiřímu Novotnému nebo Miroslavu Blaťákovi, z rodinných důvodů se omluvil Martin Škoula. Kuriózní důvod - ztráta pasu - připravila o šanci nastoupit za národní týmu Jakuba Orsavu.

Zraněný Nedvěd chtěl hrát

Zranění vyřadilo ze hry i Petra Nedvěda, který se na předešlém turnaji EHT vrátil do reprezentace po patnácti letech. "Petr by jinak v nominaci nechyběl. Mluvil jsem s ním v úterý a měl chuť jet i tak, ale já jsme mu to spíše rozmlouval. Stačí, aby mu tam někdo nechal loket a zranění by si obnovil," řekl Hadamczik na adresu devětatřicetiletého centra, který je po operaci zlomené čelisti.

Liberecký kapitán se ale po týdenní pauze vrátil do extraligy. "Pokud bude mít i nadále stejnou výkonnost, tak nemusí mít obavy. Další šanci dostane," řekl kouč.

Absence Nedvěda je o to citelnější, že Hadamczik má největší problém na pozici středního útočníka. Mimo hru jsou dále Novotný, Koukal a Jan Marek s Josefem Vašíčkem v září tragicky zahynuli. "Chybí nám tak pět centrů, kteří by jinak mohli být v nominaci. Proto jsme teď na post centra posunuli Romana Červenku, který zde hrával a dostávají šanci další jako je Kreps, který má v KHL dobrou výkonnost," uvedl Hadamczik.

Český tým se v Praze sejde v úterý 13. prosince, ve čtvrtek se v Chomutově utká se Švédskem. V pátek se oba celky přesunou do Moskvy, kde Češi o víkendu nastoupí proti Finsku a v neděli proti Rusku.

ČTĚTE TAKÉ: Hadamczik vynechá na EHT hráče tří ligových klubů

Nominace:

Brankáři: Jakub Štěpánek (Petrohrad/KHL), Tomáš Pöpperle(Sparta Praha).

Obránci: Jakub Krejčík (Slavia Praha), Marek Trončinský (Liberec), Ondřej Němec (Čerepovec/KHL), Lukáš Krajíček (Minsk/KHL), Petr Čáslava (CSKA Moskva/KHL), Jakub Nakládal (Ufa/KHL), Zdeněk Kutlák (Ambri-Piotta/Švýc.),

Útočníci: Lukáš Kašpar, Kamil Kreps (oba Astana/KHL), Petr Vrána, Jakub Petružálek (oba Chabarovsk/KHL), Ivan Rachůnek (Sparta Praha), Michal Vondrka (Slavia Praha), Petr Hubáček (Kometa Brno/Jyväskylä/Fin.), Roman Červenka (Omsk/KHL), Jakub Klepiš (Dynamo Moskva/KHL), Tomáš Rolinek (Magnitogorsk/KHL), Zbyněk Irgl (Minsk/KHL), Petr Průcha (Petrohrad/KHL), Petr Vampola (Ženeva/Švýc.), Vojtěch Polák (Kloten/Švýc.).