Po nevydařených Českých hokejových hrách se kouč Hadamczik rozhodl částečně obměnit tým. Ve třiadvacetičlenné nominaci na Karjalu je deset nových jmen. Po více než třech letech se do reprezentace vrací Kaberle, který v létě nezískal angažmá v zámořské NHL a momentálně hraje za mateřské Kladno.

"Bereme tento turnaj trochu jinak než ten, který byl první v sezoně a na němž hráči ještě nemuseli být až tak rozehraní. V tomto turnaji už by hráči měli být v optimální formě," řekl na dnešní tiskové konferenci Hadamczik, jenž opřel nominaci především o hráče z KHL. Do týmu jich zařadil celkem 15.

V brankářské dvojici nahradil Alexandra Saláka Jakub Štěpánek, v obraně dostane šanci vedle Kaberleho a nováčka Doudery například Martin Ševc. V útoku může předvést své umění momentálně nejlepší střelec finské nejvyšší soutěže Smoleňák, nebo Václav Nedorost, Buchtele, Ondřej Roman či Jiří Sekáč.

Salák, který je statisticky nejlepším českým gólmanem v KHL, má ale jistotu, že se představí na dalším turnaji EHT. Pokud bude zdravotně v pořádku. "Máme trojici gólmanů, která bojuje o olympiádu. Štěpánek chytá v Čerepovci v dobré formě, proto jsme se mu rozhodli dát šanci," řekl Hadamczik. S ohledem na Soči se rozhodl nepovolávat Pavla Francouze nebo Dominika Furcha, kteří patří mezi adepty účasti na mistrovství světa.

Novotného trápí zranění

Reprezentační kouč přiznal, že mu dělají radost výkony Kaberleho, který patří mezi nejlepší obránce v extralize. "Kdyby neusiloval o účast na olympiádě, tak by vůbec nehrál. Mluvil jsem s ním a má enormní zájem reprezentovat. Jsem rád, že hraje na velkém evropském kluzišti," řekl Hadamczik na adresu pětatřicetiletého dvojnásobného mistra světa a vítěze Stanleyova poháru.

V nominaci nechybějí Jan Kovář, Roman Červenka nebo Jakub Petružálek. Pozvánku však tentokrát nedostal tradiční kapitán na posledních akcích i letošním mistrovství světa Jiří Novotný.

"Jirka měl být v nominaci, není ale zdravotně v pořádku. Proto mě požádal, že by se chtěl dát dohromady. Pokud bude zdravý, je připraven jet na další turnaj do Ruska," uvedl Hadamczik. Zdravotní důvody z nominace vyřadily také útočníka Michala Vondrku nebo obránce Michala Barinku a Filipa Nováka. Pokles formy ze hry vyřadil například Ondřeje Němce, Petra Zámorského nebo Petra Holíka.

Hadamczik dal přednost adeptům na OH

Hadamczik přiznal, že je zvědavý zejména na výkony kandidátů pro start na olympijských hrách v Soči. I proto neuvažoval o tom, že pozve nejproduktivnější duo extraligy Petr Ton, Jaroslav Hlinka. Oba totiž chybí v širší nominaci.

"Jarda Hlinka má nejstabilnější formu ze všech hráčů v extralize, teď ale chci vidět ty, kteří bojují o olympiádu. Ostatní, většinou starší hráči, dostanou šanci na jednom turnaji před mistrovstvím světa," řekl Hadamczik.

Český tým vstoupí do turnaje Karjala ve čtvrtek 7. listopadu v Gävle zápasem proti Švédsku, pak se přesune do Helsinek, kde o víkendu nastoupí proti Finsku a Rusku. Sraz reprezentantů bude v pondělí odpoledne v Praze, na sever Evropy mužstvo odletí ve středu.

Nominace:

Brankáři: Jakub Kovář (Jekatěrinburg/KHL), Jakub Štěpánek (Čerepovec/KHL).
Obránci: Tomáš Kaberle, Milan Doudera (oba Kladno), Martin Ševc, Jakub Nakládal (oba Lev Praha/KHL), Lukáš Krajíček (Dinamo Minsk/KHL), Petr Čáslava (Čerepovec/KHL), Zdeněk Kutlák (Slovan Bratislava/KHL).
Útočníci: Jan Buchtele, Tomáš Rolinek, Ivan Rachůnek (všichni Sparta Praha), Jiří Sekáč, Petr Vrána (oba Lev Praha/KHL), Václav Nedorost, Lukáš Kašpar (oba Doněck/KHL), Ondřej Roman (Vítkovice), Roman Červenka (Petrohrad/KHL), Zbyněk Irgl (Dinamo Minsk/KHL), Jan Kovář (Magnitogorsk/KHL), Jakub Petružálek (Chabarovsk/KHL), Petr Hubáček (Jyväskylä/Fin.), Radek Smoleňák (Lahti/Fin.).