Jestliže nyní v týmu finských šampionů z Hämeenlinny nenajdete jediného Čecha, v závěru tisíciletí tu působila celá řada českých hráčů.

Z Plzně třeba začátkem devadesátých let obránce Josef Řezníček. Později Ondřej Steiner, brankář Zdeněk Šmíd a necelé tři sezony tu v letech 1998 až 2001 odehrál forvard Tomáš Vlasák, nynější sportovní manažer hokejové Škody.

„Šlo o moje první zahraniční angažmá a jak po hokejové, tak po životní stránce, narodila se nám tu dcera, to bylo krásných dva a půl roku,“ vybaví si Vlasák, který třetí rok odešel z Finska zkusit štěstí do NHL, ale rád se na sever zase vrátil.

Čeští hokejisté na Euro Hockey Challenge
Nezajímaví Češi. Příští Světový pohár má být (skoro) bez nich

Hämeenlinnu, ležící asi 100 kilometrů severně od Helsinek, popisuje jako typické finské město s jezerem a příjemným centrem. „Kolem jezera se daly podnikat příjemné procházky. Rádi jsme ale chodili i do kavárniček ve středu města,“ vzpomíná Vlasák.

Do tehdejšího týmu Hämeenlinnan Pallokerho, jak zní oficiální název klubu, zapadl rychle. Také proto, že se tu potkal s krajany Romanem Šimíčkem a Petrem Tenkrátem. „Od začátku jsme s Romanem Šimíčkem v lajně dostali nějakou úlohu, prostor a jeli jsme. Tehdy byla vůbec ve finské lize spousta Čechů, kteří byli vidět,“ podotýká trojnásobný mistr světa.

Atlet Škody Plzeň Jiří Kubeš (uprostřed).
Atleti a atletky Škody postoupili do finále extraligy družstev

S Hämeenlinnou se Vlasák dvakrát probojoval do semifinále ligového play-off a jako vzpomínku na zápasy kdo s koho si odnesl bronzové medaile. „Skončili jsme před branami finále, což mrzelo. Alespoň jsme však brali bronz, o který poražení semifinalisté hráli speciální zápas. Navíc hokej tu táhl a hala pro pět tisíc lidí byla většinou plná," vybaví si Vlasák.

Ambice zůstaly

„Hämeenlinna sice nepatřila k nejbohatším finským klubům, ale už tehdy byla ambiciózní. Náš druhý útok třeba tvořili finští reprezentanti Hentunen, Pärssinen, Sami Kapanen. V bráně byl Pasi Nurminen, který později taky chytal za nároďák. Takže mančaft to byl kvalitní,“ říká čtyřiačtyřicetiletý borec.

Klub ze severu sledoval i v pozdějších letech, i když už jen na dálku. „Osobně tam už nikoho neznám. Za ty roky se obměnilo vedení a ještě víc kádr mužstva. Co však zůstalo, jsou ambice,“ říká Vlasák s poukazem na poslední triumf Hämeenlinny. „Podruhé v historii jsou mistry země, když v sedmizápasové finálové bitvě porazili Kärpät Oulu,“ bilancuje Vlasák.

Přípravný zápas mezi hokejovou Slavii a Spartou
Nová sezona, nový majitel. Co čeká hokejový tým z Edenu?

„Čeká nás těžký soupeř, ale věřím, že se náš tým dokáže připravit stejně jako loni. To jsme v úvodu Ligy mistrů zaskočili finské Jyväskylä a poté dojeli až do semifinále,“ připomíná sportovní manažer.

„Také náš tým se oproti minulé sezoně obměnil, kádr možná není tak široký, ale svou kvalitu má a já věřím, že to kluci v Lize mistrů ukážou,“ přeje si Tomáš Vlasák.

Čtvrteční zápas začíná v plzeňské aréně v 17.00 hodin, program před halou startuje už v 15.00 hodin.

Liga mistrůZákladní skupina B

Program Škody Plzeň

čtvrtek 29. srpna, 17.00 hod.

Plzeň – Hämeenlinna

sobota 31. srpna, 17.45 hod.

Plzeň – Rungsted

čtvrtek 5. září, 18.00 hod.

Hämeenlinna – Plzeň

sobota 7. září, 18.00 hod.

Rungsted – Plzeň

středa 9. října, 19.45 hod.

Zug – Plzeň

úterý 15. října, 17.00 hod.

Plzeň – Zug