„Buky mi po zápase dal puk, za což mu děkuju. Ani jsem si nevšiml, že na led přiletěly čepice, byl jsem hlavně nadšený z výhry," oddechl si Říčka, který se dočkal tří gólů v jednom zápase po třech letech.

Tehdy v dubnu 2013 rozhodl v dresu Havířova druhý zápas baráže o postup do první ligy proti Táboru (8:0). „To je už strašně dávno," vybavil si Říčka, který letos nastřílel devět branek.

Nájezd jste provedl suverénně. Věřil jste si na něj po vydařeném zápase?
Poté už ano. Ale na nájezdy nejsem určený. Tím, že měl Petr Holík nějaké zdravotní problémy a z utkání odstoupil, nasadili mě a podařilo se mi nájezd proměnit.

Rád střílíte, máte bekhendový blafák nacvičený?
Na tréninku jezdí nájezdy všichni. Mám pár variant nacvičených. Tohle je jedna z nich.

Překvapilo vás, že po prvním gólu Honejska vyměnili gólmana Bartošáka za Dolejše?
Všiml jsem si, už před nájezdy se nám rozcvičoval. Nejdřív jsem si myslel, že nás chtěli zmást. První nájezd chytil, druhý už ne. Dobře pro nás.

Vyplynuly obě dorážky z nového stylu?
Ne, změnili jsme přesilovky, které nám v posledních zápasech moc nešly. S Litvínovem jsme měli málo střel, tak je trenéři změnili. Jsem v přesilovkové lajně, řekli jsme si, že budeme hrát, aby někdo stál před brankou.

Bolí to tam, co?
Jo, bolí, ale dnešní hokej je takový. Padá hodně gólů právě z dorážek. Na tréninku se tomu věnujeme, trenéři nás k tomu nutí. Ať je při střelbě hráč před gólmanem, ať se puky doráží.

Třetí vyrovnávací gól jste dostali 130 vteřin před koncem. Berete i dva body?
Jo, bereme. Vyhráli jsme, to je důležité. V závěru se mohlo stát cokoliv. Asi vzhledem k průběhu, kdy jsme třikrát vedli, je to škoda. Vítkovice hrály podobně, jako bychom se chtěli prezentovat my. Bylo to bojovné, oba týmy měly šance. Rozhodovaly maličkosti, zápas se mohl překlopit na obě strany.

Zmínil jste Petra Holíka, jak to s ním vypadá?
Omluvil se i z reprezentace. Ale nejsem kompetentní, abych se k tomu vyjadřoval. Pár zápasů hrál s problémy, ale pořád se to dalo. Nicméně se to zhoršovalo a už před utkáním jsme věděli, že nám nepomůže v celém zápase. Zvládl jednu třetinu, pak už nechtěl hrát na krev.

Na ledě hodně chyběl, že?
Holas je náš klíčový hráč a špičkový centr v celé soutěži. Je rozdíl hrát s ním nebo bez něj. S Filipem Chytilem, který jej nahradil, to taky nebylo špatné, vytvořili jsme si tlak i šance. Sice jsme dostali druhý gól, ale to byla smolně tečovaná střela. Nebylo to po taktické nebo individuální chybě.

Trenér Martin Hamrlík už naznačil, že budete v reprezentační pauze pilovat fyzičku. Už vám říkal, jak vás bude honit?
Bude to náročné. Program už je vyvěšený na nástěnce od čtvrtka, volno máme jen v pondělí a od úterý nás čekají dvoufázové tréninky a nějaká posilovna. Asi toho bude dost.