Podle nich totiž řízení mládežnického hokeje v ČR selhává. ČSLH v tomto týdnu vytvořil zcela nový systém soutěží pro sezonu 2019/20: ustanovil tzv. Juniorskou ligu akademií, které se mají účastnit všechny hokejové akademie a týmy Olomouce a Salzburgu, a dále dle názvu ponechal Extraligu juniorů, do které nabízí přihlášku týmům Havířova, Přerova, Vsetína a dalším jedenácti týmům od Písku a Ústí nad Labem až po Porubu a Kralupy. V praxi to znamená, že druhou nejvyšší soutěž přejmenoval na extraligu.

Havířov se brání vyřazení své juniorky z extraligy administrativní cestou.
Zákulisní bitva. Kluby brojí proti rozhodnutí o vyřazení z extraligy juniorů

Havířov, Přerov a Vsetín považují toto jednání za doklad dalšího selhání při řízení tuzemského mládežnického hokeje a vyzývají vedení ČSHL v čele s předsedou Tomášem Králem k rezignaci. Stejně tak by měly na své funkce rezignovat členové Výkonného výboru ČSLH, kteří svými rozhodnutími tento chaos v praxi vytvářejí.

„Rozvrat v mládežnickém hokeji dosáhl zatím svého vrcholu. Po takto chaotickém jednání, jdoucímu proti zájmům a budoucnosti českého hokeje, by v každé normální organizaci její vedení už dávno muselo rezignovat. Proto k tomu vyzýváme i vedení ČSLH a členy VV, protože to je jediná cesta, jak zastavit devastaci juniorského hokeje,“ shodují se šéfové klubů Havířova, Přerova a Vsetína Jaroslav Mrowiec, Tomáš Pluháček a Daniel Tobola.

V Havířově nebude pokračovat mimo jiné Marek Haas (v popředí).
Změny v Havířově. Končí Gřeš, Haas i Bláha

Od ledna 2019 jde o čtvrtou změnu v systému juniorského hokeje za poslední čtyři měsíce, navíc učiněné v průběhu rozehrané soutěže. Nejdříve svaz ujišťoval, že pro nadcházející ročník k žádné změně nedojde. Potom administrativně vyřadil kluby Havířova, Přerova, Vsetína (který v té době bojuje v play-off a vyřazuje například brněnskou Kometu) a Salzburgu. Poté soutěž pro příští ročník uzavírá a odepírá tak účast klubům Písku a Ústí nad Labem, které si ji vybojovaly na ledě. Poté opět přijímá do nejvyšší soutěže RedBull Salzburg, před pár týdny vyřazený. A nyní ČSHL e-mailem, bez jakékoliv předchozí komunikace, v přihlášce do soutěže jakoby mimochodem oznamuje vytvoření zcela nové soutěže Juniorské ligy akademií a rozšíření extraligy juniorů o 11 dalších týmů.

Extraliga juniorů dozná od příští sezony změn v obsazení. Havířovská juniorka v ní nebude.
Havířov přišel o extraligu juniorů, řeší to s právníky

„Vedle neschopnosti systematicky řídit hokejovou soutěž jsou změny bohužel motivovány i snahou výhodně přetáhnout nejlepší hráče Vsetína, Přerova a Havířova do dalších týmů. Když to nešlo na ledě, tak nás zkouší porazit u stolu. Alarmující také je, že na úkor českých a moravských týmů a českých a moravských hráčů se budou v české nejvyšší soutěži rozvíjet rakouští junioři,“ konstatují J. Mrowiec, T. Pluháček a D. Tobola.

Hokejové kluby AZ Residomo Havířov, HC Zubr Přerov a VHK Robe Vsetín se dožadují zrušení rozhodnutí o svém vyřazení z nejvyšší soutěže u arbitráže ČSLH. Svaz na rozhodnutí arbitráže nevyčkal a tím, že rozhodl o další nové podobě soutěže pro ročník 2019/20, vystavil všechny kluby další nejistotě. Kluby Havířova, Přerova a Vsetína vyčíslily ztráty vzniklé administrativním zásahem ČSLH na 10 milionů korun za jednu sezonu. V případě, že arbitráž nezruší rozhodnutí o vyřazení, budou se kluby domáhat svých práv u civilních soudů.

Pozor! Zápasy s Karvinou nebyly pro Český Těšín poslední v sezoně. Ještě je čeká kvalifikace.
Vlci musí přece jen podstoupit kvalifikaci
Karvinské hokejistky mají za sebou další stříbrnou sezonu.
Zase stříbro! Karvinské hokejisty padly po boji s Příbramí