Nejvyšší soutěž pro tuto věkovou kategorii bude od příštího ročníku hrát 17 akademií českého hokeje plus extraligová Olomouc. Juniorka AZetu letos skončila na 17. místě, tedy lépe, než právě tým z Hané, přesto mezi elitou pokračovat nemůže.

„Ještě před pár dny nám bylo neoficiálně řečeno, že v soutěži zůstaneme. Nakonec je ale zase vše jinak,“ říká naštvaně manažer klubu Patrik Rimmel. „Na svazu deklarují, že chtějí kvalitnější soutěž, a proto ji zužují. Ale mělo by to být sportovní cestou,“ dodává.

Trenérka Iveta Rašková a její svěřenkyně mají důvod k úsměvu. Zůstaly prvoligové.
Ženy Havířova se udržely v první lize

Kromě Havířova v extralize juniorů skončí také Přerov a Vsetín. Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou ji nebudou hrát také, ale ty skončily ve skupině o udržení na posledních dvou místech a sestoupily sportovní cestou. „Ze strany svazu je to konečné, ale z naší ještě ne. Do soutěže už nás to nevrátí, ale nenecháme to tak být. S kluby i našimi právníky to řešíme a uvidíme, co z toho vykrystalizuje,“ přiznává Rimmel, že AZ nenechá rozhodnutí svazu jen tak.

Co bude dál?

Dosavadní dvoustupňový model juniorských soutěží bude už od příští sezony nahrazený třístupňovým. Vznikne tedy druhá nejvyšší soutěž se 14 kluby, které se rekrutují ze zbývajících účastníků stávající extraligy juniorů a z nejlepších mužstev regionální ligy juniorů. Budoucnost havířovských juniorů je však nejistá.

„Tuto soutěž jsme už hráli. Ale pro hráče to není atraktivní. Uvidíme, jestli to má cenu,“ říká Rimmel. Nejlepší junioři, kteří se ještě nedostanou do A týmu, se rozutečou po ostatních extraligových juniorských týmech. „Někdo taky skončí, další hráči půjdou do druholigových klubů a moc už nás nezbude,“ uvědomuje si Rimmel těžký dopad svazového rozhodnutí.

Nehoda, ve které figuroval policejní vůz.
Policisté cestou k případu bourali, následkem je naštěstí jen lehké zranění

V týmu havířovských mužů, kteří letos v prvoligovém čtvrtfinále trápili favorizované České Budějovice, bylo v této sezoně 17 odchovanců a hráčů, kteří prošli mládežnickými kategoriemi klubu. „Vychováváme kvalitní hráče do 18 nebo 19 let, kteří pak mohou přejít do mužů. Ale co bude teď? Vždyť tady skončí v šestnácti letech. V takovém věku a v 60 kilogramech ještě přece není hráč ideální na to, aby naskočil za áčko,“ říká manažer klubu.

„Pár hráčů možná odejde do okolních juniorek a pak se nám vrátí, ale takových bude minimum. O to méně bude odchovanců, navíc pořád budou ubývat. Nebude to mít dopad jen na juniorku a na muže, ale na hokej jako takový,“ dodává.

Bohumín (na snímku František Hanus) získal tři body.
Bohumín uspěl v Přerově. Rozhodl borec na konec

Požádali o akademii

Ideální scénář by samozřejmě byl následující – vítěz druhé nejvyšší soutěže si už v příštím ročníku vybojuje automatický postup mezi juniorskou elitu. „Jasně že to by bylo nejlepší. Ale zase jsme u toho, že nevíme, kolik kluků tady zůstane a s kým bychom to vůbec hráli. Ti, kteří dostanou lepší nabídku, za ní totiž určitě půjdou,“ má jasno Rimmel, jenž zároveň přiznal, že Havířov také požádal o statut hokejové akademie. Ten mu však už extraligovou příslušnost nezaručí. „Celý ten proces trvá déle. Věci, které jsou potřeba, tady máme, a několik akademií je určitě i za námi, ale to už je zase práce pro jiné,“ uzavírá kontroverzní téma manažer AZetu.

Benjamin Čolič bude proti Baníku absentovat.
Čolič vynechá derby s Baníkem
Vizualizace - původní varianta. Lázně Darkov chtějí v Karviné stavět termální park. Zatím však nezískaly podporu města, takže plánují postavit jen menší variantu, než je tato.
Každý za své. Karviná lázním na jejich termální park zřejmě nepřispěje