Český brankář Ondřej Pavelec vychytal v pátečním utkání NHL druhé čisté konto během posledních sedmi dnů a zejména díky jeho zákrokům porazila Atlanta na svém ledě Montreal 3:0.

Třiadvacetiletý kladenský odchovanec, největší hvězda zápasu, zneškodnil 25 střel soupeře a připsal si čtvrtou výhru v řadě. Během této série inkasoval Pavelec jenom dvakrát a zastavil celkem 114 ze 116 puků.

"Znovu to byla týmová práce. Musíme v tom pokračovat," podotkl Pavelec, který zaznamenal čtvrtou nulu v kariéře NHL a patří v soutěži mezi nejlepší tři gólmany v procentuální úspěšnosti zásahů i průměru inkasovaných branek na zápas. "Všechno začíná od něho. Chytá úžasně. Je pro mě uklidňující, když nastupuji proti nejlepším řadám soupeřů a vím, že je za mnou," vysekl českému gólmanovi poklonu obránce Zach Bogosian.

Dvěma góly se v zápase blýskl Rich Peverley. Tím prvním otevřel v závěru první třetiny gólový účet utkání a branka do šatny jakoby dodala týmu sílu, neboť v prostřední části přestříleli Canadiens 23:4 a přidali v ní další dva góly.

"První branka byla velmi důležitá. Úvodní třetina byla nahoru dolů. Měli jsme skvělý začátek, ale pak jsme polevili, hráli několik oslabení, které jsme ale naštěstí ubránili. První gól nám pak pomohl a druhá třetina byla z naší strany vynikající," komentoval Pavelec průběh utkání. "Hrajeme celých šedesát minut. V minulosti jsme měli nějaké výpadky, ale tentokrát se nám daří udržet koncentraci a pozornost," doplňoval Peverley.

Havlátovy další góly

Český hokejista Martin Havlát potvrdil v zápase proti Nashvillu vzrůstající formu, když dvěma góly a jednou asistencí výrazně pomohl Minnesotě k výhře 5:2. Tři body zaznamenal i jeho spoluhráč, obránce Marek Židlický, jenž se v zápase proti bývalému týmu podílel na obou Havlátových trefách a navíc ve 13. minutě otevřel dorážkou vlastní střely z brankoviště skóre.

Wild se ještě do první přestávky dvakrát gólově prosadili a Predators v závěrečné třetině alespoň kosmeticky upravili výsledek, přičemž devět sekund před sirénou vstřelil poslední branku zápasu Martin Erat.

Havlát po pomalém rozjezdu, kdy si v deseti říjnových zápasech připsal jen šest asistencí, naplňuje očekávání týmu. Po kritice agenta Alana Walshe, který si v médiích stěžoval, že jeho klient není dostatečně využíván, zaznamenal český útočník v jedenácti listopadových zápasech pět branek a devět přihrávek.

"Cítím se teď velmi dobře. Dostávám příležitost být na ledě při klíčových situacích. Ale je jedno, zda dám gól já nebo kdokoliv jiný. Nejdůležitější je, aby vyhrál tým. A to se nám dnes povedlo," uvedl Havlát, jenž s dvaceti body vede klubovou produktivitu.

"Je to zase ten starý Marty. Svou rychlostí vytváří příležitosti i pro ostatní, umí dát gól. V poslední době hraje dobře. Můžeme být opravdu dobrým týmem, když se mu bude dařit," uvedl jeho spoluhráč Nick Schultz, autor čtvrté branky, která padla právě po Havlátově asistenci.

"Je jedním z nejlepších hráčů v soubojích jeden na jednoho. Když mu dáte čas, prostor a nevytváříte na něho zezadu tlak, překoná vás. Není v lize mnoho obránců, kteří ho můžou zastavit, když mu dáte čas a prostor," dodal obránce Nashville Shane O'Brien.

Florida se tradičně trápí

Další dva čeští gólmani do pátečního programu NHL nezasáhli. Tomáše Vokouna, s nímž v brance Florida poslední dva zápasy prohrála, nahradil Scott Clemmensen, ale výsledkovou změnu to Panthers nepřineslo.

Opět selhali útočníci, kteří ze čtyřiceti střel ani jednou nepřekonali Henrika Lundqvista, a Florida podlehla doma New Yorku Rangers 0:3. Naopak Michala Neuvirtha zastoupil výborně Semjon Varlamov, který ani jednou neinkasoval a dovedl Washington k výhře 6:0 nad Tampou Bay.

Třetím hattrickem v sezoně se o to zasloužil i Alexandr Sjomin. V dresu vítězů nenastoupil Tomáš Fleischmann, kterého ze základního kádru vystrnadil uzdravený Mike Knuble.

Hudlerova vítězná asistence

Naopak další český útočník Jiří Hudler, kterého trenér Mike Babcock nenominoval do minulého utkání, tentokrát nastoupil a připsal si asistenci u vítězné branky Detroitu. Red Wings v souboji dvou nejlepších týmů Západní konference uspěli v Columbusu 2:1.

K prvnímu gólu pomohl nechtěně Detroitu i obránce Jan Hejda, jehož v útočném pásmu obral o kotouč Todd Bertuzzi a následné přečíslení tři na jednoho využili Red Wings ke vstřelení úvodní branky zápasu.

U rozdílové trefy asistoval i Zbyněk Michálek, když v přesilové hře nabíjel svému parťákovi v obraně Alexi Goligoskému, jenž rozhodl o výhře Pittsburghu 2:1 nad Ottawou.

První branka Penguins padla po akci Sidneyho Crosbyho, který boddoval pojedenácté v řadě. V produktivitě soutěže ztrácí jeden bod na vedoucího Stevena Stamkose z Tampy Bay.

Islanders v derby zlikvidovali Devils

Hokejisté New Yorku Islanders konečně protrhli černou sérii proher. V domácím prostředí porazili New Jersey 2:0 a vyhnuli se vyrovnání negativního klubového rekordu v počtu zápasů bez výhry z roku 1999, kdy na dvoubodový zisk čekali patnáct utkání.

Hlavním hrdinou byl brankář Rick DiPietro, jenž zlikvidoval 29 střel Devils, a o branky se postarali Jesse Joensuu a Rob Schremp. "Jsem šťastný za kluky.

Poslední dny jsme dřeli a je hezké, že jsme za to byli odměněni," prohráli trenér Jack Capuano, který tým převzal minulý týden, kdy měli Islanders na kontě deset proher. Jedná se o jeho první vítězství v NHL na pozici trenéra.

Výsledky NHL:

Boston - Carolina 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky:
20. Skinner, 32. T. Ruutu, 48. J. Jokinen. Střely na branku: 37:21. Diváci: 17.565.

Pittsburgh - Ottawa 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky:
31. Malkin, 46. Goligoski (Z. Michálek) - 13. Winchester. Střely na branku: 40:44. Diváci: 18.299.

NY Islanders - New Jersey 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky:
2. Joensuu, 26. Schremp. Střely na branku: 20:29. Diváci: 10.897.

Philadelphia - Calgary 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky:
24. Žerděv, 36. Van Riemsdyk - 34. Glencross, 48. Staios, rozhodující sam. nájezd Bourque. Střely na branku: 36:30. Diváci: 19.872.

Minnesota - Nashville 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)
Branky:
19. a 55. Havlát (na obě Židlický), 13. Židlický, 16. Brunette, 21. Schultz (Havlát) - 44. Sullivan, 60. Erat. Střely na branku: 23:34. Diváci: 17.814.

Anaheim - Chicago 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky:
17. Sexton - 28. Keith, 43. Sharp, 46. Hjalmarsson, 50. Brouwer. Střely na branku: 27:34. Diváci: 16.146.

Washington - Tampa Bay 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)
Branky:
27., 29. a 32. Sjomin, 4. Carlson, 25. Erskine, 55. Poti. Střely na branku: 29:17. Diváci: 18.398.

Columbus - Detroit 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
Branky:
50. Vermette - 28. Franzén, 49. Filppula (Hudler). Střely na branku: 35:32. Diváci: 18.391.

Buffalo - Toronto 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky:
7. Leopold, 8. Vanek, 51. Kaleta - 57. Kessel. Střely na branku: 28:36. Diváci: 18.004.

Atlanta - Montreal 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky:
20. a 36. Peverley, 29. Enström. Střely na branku: 47:25. Brankář Ondřej Pavel odchytal za Atlantu celé utkání, z 25 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Diváci: 13.068.

Florida - NY Rangers 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky
: 11. Stepan, 46. Callahan, 55. Prust. Střely na branku: 40:19. Diváci: 17.013.

Dallas - St. Louis 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky:
31. B. Richards, 48. Benn, 57. Ribeiro - 6. a 36. McDonald. Střely na branku: 22:27. Diváci: 16.675.

Vancouver - San Jose (1:1, 2:0, 3:0)
Branky:
25. a 47. Samuelsson, 10. Tambellini, 23. Torres, 55. Burrows, 57. Ballard - 16. Heatley. Střely na branku: 32:33. Diváci: 18.860.