Jedna věc je ale bolí nejvíc. Když sklesle sedí po skončení vyřazovací série v šatně s pohledem zavrtaným do podlahy, zatímco k nim přes zeď z vedlejší kabiny doléhá oslavné křepčení postupujícího soupeře. Ne, to radši každý z nich stokrát skočí do cesty raketovému golfáku od modré čáry, než aby po celosezonní dřině snášel potupné vyřazení.

„Bolí to,“ potvrdil po prohře v sedmém semifinále s Libercem obránce Adam Polášek. „Bronzová medaile pro mě moc neznamená. Ani jsem nevěděl, že je dávají,“ zklamaně říkal kapitán Michal Řepík. Frustrace by se ve čtvrtek večer dala v libeňské O2 areně krájet.

Bez happyendu

Jak je možné, že Sparta, žhavý favorit na zisk titulu, skončila před branami finále? Jistě, liberečtí Bílí Tygři podávali skvělé výkony, jejich defenziva byla po většinu série vzorová. Ale Pražanům se podařilo po mizerném startu ze stavu 0:3 na zápasy vyrovnat a vynutit si rozhodující bitvu. Navíc doma. Tak podmanivý příběh měl přece skončit filmovým happyendem…

„Prohráli jsme si to sami v prvních dvou zápasech doma. A pak v první polovině sedmého zápasu, která vypadala úplně stejně. Na Liberec to prostě nestačilo,“ hledal Řepík důvody hořkého konce jinak vydařené sezony.

Zbraň se zasekla

Sparta totiž ovládla základní část, trenérům Miloslavu Hořavovi a Josefu Jandačovi se podařilo tým (skoro) dokonale vyladit. Kdekdo žasl nad tím, jak vyrovnané mají Pražané útočné lajny. Zápasy mohl rozhodovat kdokoli.

Právě tohle ale v semifinále jaksi selhalo. Zářili tahouni Řepík a Roman Horák, kterým v útoku sekundoval Lukáš Rousek. Jenže příspěvek dalších formací citelně zeslábl právě v době, kdy se to nejméně hodilo. Spartě zároveň přestaly fungovat přesilovky, celou sezonu jejich nejsmrtelnější zbraň.

„Jsme za debily,“ nebral si Polášek servítky. „Celou sezonu něco hrajeme, pak přijde play-off a my si to začneme komplikovat. Jako bychom byli poprvé na přesilovce,“ vrtěl hlavou ostřílený obránce a sebekriticky přidal na adresu vlastního mužstva další nelichotivá slůvka, z nichž nejslušnější bylo „vocasové“.

Zní to jako fráze, ale Spartě nezbývá než se poučit a za rok být ještě silnější. Otázka je, kdo ze současného kádru (či trenérů) u toho bude…