"Za šest třetin ani gól. Bez toho nejde vyhrát. Je to smutné, že jsme za dva zápasy nedali ani gól," řekl novinářům Hertl. "Snažili jsme, ale nějak to nešlo. Měli jsme dvě šance, abychom vyhráli medaili, dneska to bylo lepší než včera, ale stejně jediný, kdo může mít pochvalu, je Saša Salák. Mohl se přetrhnout," dodal.

Dvacetiletý talent se ani při druhém startu na světovém šampionátu úspěchu nedočkal. Loni ve Stockholmu byl v týmu, který neprošel branou čtvrtfinále. Tentokráte už hovořil jako "mazák" - vzkázal, že útočníci by se měli za poslední výkony stydět.

"Brambora" ho zklamala. "Je to to nejhorší místo, není to nic příjemného. Bude to dlouho mrzet," uvedl Hertl s tím, že celkový dojem z turnaje nebyl dobrý. "Zahráli jsme jenom s Amerikou. Dostávali jsme spoustu gólů, málo dávali."

Útočník San Jose netuší, proč po vyhraném čtvrtfinále přišel útlum. Češi vedli nad USA od 37. minuty 4:1, ale od té doby mají do závěru turnaje skóre 0:8. "Nevím, proč už nám to nešlo. Nikdo nechtěl prohrát. Všichni jsme věděli, o co jsme hráli. Nevím, proč to nevyšlo. Jsem hodně naštvaný, zápasy nebyly dobré," podotkl.

Jsem rád, že jsem si zahrál s Jágrem

Před rokem byl na turnaji jako nováček, ještě hrál v té době za Slavii. Letos byl po podařené sezoně v NHL, kterou ale mu narušilo zranění kolena, považován za jednoho z tahounů týmu. "Jsem pořád mladý, jsem rád, že jsem dostal takový prostor. Ty poslední dva zápasy jsem měl ukázat určitě daleko více. Pan Růžička mi dával prostor a jsem zklamaný z toho, co jsem v těch zápasech předvedl. Měl jsem něco využít, ani pořádnou šanci jsem si nevytvořil," řekl sebekriticky.

Po skvělém startu do sezony, v jejímž úvodu uchvátil i čtyřgólovým představením v jednom zápase, prožívá na závěr zklamání.

"Je to těžká sezona. Bylo tam to zranění. Také po tom, co se stalo v play off," připomněl vyřazení ambiciózních Sharks v prvním kole Stanleyova poháru i přes vedení 3:0 na zápasy. "Teď tohle. Byl jsem blízko medaili, ale nic. Takže mě to bude dvojnásob mrzet. Dvě těžké porážky v sezoně. Určitě se to bude probírat, bude se o tom mluvit, v hlavě to chvíli bude. Ale budu muset na to nějak zapomenout."

I tak však našel jedno pozitivum - mohl si zahrát v jednom týmu s dvaačtyřicetiletou legendou Jaromírem Jágrem. Ten po utkání potvrdil, že se rozhodl v reprezentaci skončit. "Jsem rád, že jsem si s ním stihl zahrát. Byl náš nejužitečnější hráč. Měl nejvíce bodů a gólů, to o tom svědčí," dodal Hertl.