Hertl se zranil ve třetí třetině druhého finálového utkání na ledě Pittsburghu pro kolizi se švédským útočníkem Patricem Hörnqvistem. Kouč Peter DeBoer tajil, že už Hertl do konce série nebude moci nastoupit, a klub blíže popsal povahu zranění až po skončení série. V té po nedělní výhře v San Jose 3:1 triumfoval Pittsburgh 4:2 na zápasy.

Člen úderné elitní formace s Joem Thorntonem a Joem Pavelským ještě bezprostředně po zranění netušil, že přijde o zbytek série. "Nebylo to tak hrozné. Dohrál jsem zápas a cítím, že příště budu moci nastoupit," uvedl Hertl po utkání. Ale nakonec bylo jeho zranění vážnější.

Závěr Stanley cupu musel sledovat jen z tribuny

Neúspěšný boj svých spoluhráčů v prvním finále v pětadvacetileté historii Sharks musel sledovat jen z tribuny. "Bylo to těžké. Každý den jsem snil o tom, kéž bych byl zdravý," řekl Hertl deníku The Mercury News.

Zranění pravého kolena jej vyřadilo po jeho povedeném vstupu do NHL v sezoně 2013/14. Tehdy se zranil v polovině prosince po faulu kapitána Los Angeles Dustina Browna, po kterém musel na operaci s přetrženými vazy. Do hry se vrátil až po čtyřech měsících. Nyní má podle The Mercury News koleno prý jen naražené.

Hertl v uplynulé sezoně nasbíral v 81 zápasech 46 bodů za 21 branek a 25 asistencí. V play off přidal ve 20 duelech 11 bodů za šest tref a pět přihrávek. Byl tak nejproduktivnějším českým hráčem bojů o Stanleyův pohár.

Hertla čeká jednání o nové smlouvě

Po této sezoně mu vyprší tříletý nováčkovský kontrakt celkem na 4,05 milionu dolarů a čeká jej jednání o nové smlouvě. Podle Hertla ještě nezačalo, ale rád by u Sharks setrval dlouhá léta.

"Miluju to tady. Fanoušky, spoluhráče, prostě všechno. Je to tu skvělé. Strašně rád bych tu zůstal delší dobu," dodal Hertl, který za tři roky v NHL stihl 200 utkání a nasbíral 102 bodů za 49 gólů a 53 přihrávek. Ve 27 duelech play off zaznamenal osm gólů a stejný počet asistencí.