Na tu štaci v ruské Ufě by nejraději zapomněl.

Třebaže tam vyhrál mistrovský titul, za čtyři měsíce odchytal pouhých deset zápasů.

„Nikdy neříkej nikdy, ale já vím, že už nikam do zahraničí nepůjdu,“ tvrdí dnes gólman Milan Hnilička.

Nyní před ním stojí výzva v podobě světového šampionátu v Kanadě. I touha naplnit důvěru reprezentačního kouče Hadamczika. „Ta mi moc pomáhala,“ přiznává jednička týmu.

V reprezentaci jste tedy stihl už pookřát?

Určitě. V Rusku jsem si prožil složité období, ale tady se zase brzy dostal do tempa. Dva odchytané zápasy v Liberci nebyly špatné, pomohly mi.

Stále vám ještě tkví Ufa v hlavě?

Jediné, proč se tam musím po mistrovství vrátit, jsou povinné oslavy klubu s fanoušky. Po téhle zkušenosti vím, že kariéru dochytám doma.

Co mělo být v Rusku jinak?

Celá situace. Když jsem tam odcházel, řekli mi, že se do konce sezony zranil Tarasov a Jeremenko je na všechno sám. Jenže potom se Tarasov rychle uzdravil, a najednou měl tým tři vyrovnané gólmany. A všichni se dostali do patové situace.

Jaké je to pro vás poučení?

Kdyby se ještě někdy něco podobného stalo, jako že se nestane, určitě bych si líp zmapoval situaci. Takhle to pro mě bylo velké trápení.

Co vaše rodina? Nesla těžce, že doma nemá tátu?

Holky v Rusku byly se mnou jen v lednu, pak se vrátily. Hokej vem čert, já si tam uvědomil, jak strašně mi rodina chybí. A já jí. Ohledně rodiny jsem měl výčitky.

Chtěly vás pustit do Kanady?

Od malé jsem dostal svolení, že na mistrovství světa můžu ještě za Česko chytat. (směje se)

A vás napadlo, že byste pozvánku do národního týmu nepřijal?

Přemýšlel jsem o tom, ano. Ale celý rok jsem se připravoval na šampionát, který pro mě může být i poslední, jezdil jsem kvůli tomu po Euro Hockey Tour. Kdybych se toho vzdal, přišlo by mi to jako velká škoda.

Hrála roli také Hadamczikova důvěra?

Samozřejmě. Když ji někdo má, hraje se mu úplně jinak, zvlášť brankáři. Mně to vnitřně sebevědomí dodává. A vím, že mi národní tým pomohl dostat se tak vysoko. Já mu to chci neustále splácet…

VIZITKA MILANA HNILIČKY
Věk: 34 let
Rodiště: Litoměřice
Pozice: brankář
Klub: Ufa (Rusko)
Největší úspěchy: zlato z OH 1998, 3x zlato z MS 1999, 2001 a 2005, bronz z OH 2006, stříbro z MS 2006