Dnes už Milan Hnilička o trpělivosti nemluví. A na požitek z hokeje téměř zapomněl.

Byl by to zvláštní paradox. Na mistrovství světa v Kanadě může být jedničkou gólman, který toho v sezoně odchytá ze všech nejméně. „Jsem rád, že se mnou trenér Hadamczik nepřestal počítat. Jeho důvěra mi pomáhá,“ netají se Milan Hnilička.

Listopadový přestup do Ufy? Pro jiného mohl znamenat jistý krok do záhuby. Jenže ani opora Liberce, jež odešla za tučné peníze, v Rusku příliš nechytá.

Ne pro výkonnost, nýbrž kvůli konkurenci v Ufě. Extrémní, to doslova. Jen z toho seznamu velkých jmen sami posuďte: Jeremenko, Tarasov, Hnilička. Není téměř šílenství držet tři reprezentační brankáře v jednom týmu? Zámožné kluby v superlize si tím hlavu nelámou. Jenže zoufalý Hnilička ano.

Za tři měsíce v Ufě nastoupil celkem k devíti duelům, od začátku nového roku potom stihl odchytat pouhé tři.

„Povede se vám zápas, ale rozhodování trenéra stejně neovlivníte,“ krčí bezmocně rameny. „On má formuli, podle které nás staví. Nikdo z nás ji nechápe.“

Důvěru má nejčastěji Jeremenko. Poté, co se uzdravil Tarasov, sledoval Hnilička pár utkání i z tribuny.

„Nepamatuju, že by se mi něco takového stalo. Tam to ovšem není problém jen s gólmany. Máme pět vyrovnaných pětek, a jakmile někdo udělá chybu, dostává prostor další,“ podotýká Hnilička.

„Proč mě vlastně kupovali, když nehraju?“ nechápe. Jeho sklopená hlava neskrývá zmar. V období nejistoty ho však drží muž, kterému před dvěma lety pomohl získat olympijský bronz a stříbro ze světového šampionátu v Rize.

Reprezentační kouč Hniličkovi nominací na Švédské hry věří. „Ufa pro něj nebylo dobré řešení,“ řekl Alois Hadamczik. „Ale Milan chce chytat. A já takového člověka neodepíšu jen proto, že ho někde nestaví.“

Pokud se český gólman dostane v květnu do Kanady, bude to jeho desáté mistrovství světa v kariéře. „Je to nesmírná motivace,“ tvrdí Hnilička.

A zda by své rozhodnutí vrátil? „Takhle nad tím nepřemýšlím. Spíš ho beru jako zkušenost. A začínám si odpovídat tak, jak na vše reagují ostatní: To je prostě Rusko."