„Moc jsme si to během společně večeře užili, byla parádní atmosféra. Trošku jsme si odfrkli od hokeje. Utužili jsme partu, víc jsme se stmelili a to nám může pomoct na ledě,“ věří obránce Jakub Šedivý.

„Panovala velmi příjemná sváteční atmosféra, ale co jsem tak mohl vidět hned na následujícím tréninku, hráči už mají Štědrý den za sebou a snaží se zcela naplno koncentrovat na utkání,“ doplnil trenér Krel Mlejnek.

Česká hokejová reprezentace do 20 let se raduje z vítězství nad Švédskem.
Do roka a do dne. Mlejnkova parta lvíčat se vrací do Edmontonu pro čest a zázrak

Stalo se už nepříjemnou tradici, že od českého výběru se toho moc nečeká. Dvacítka skončila třikrát za sebou ve čtvrtfinále a poslední medaili (bronz) přivezla v roce 2005. Čeští mladíci – a na pár výjimek – nesahají světovém talentů ani po kolena. Proto budou spoléhat především na bojovnost a týmový duch.

„Nejsme favority na semifinále ani na zisk medaile, na druhou stranu to ale pro nás může být výhoda. Můžeme se vytáhnout, překvapit,“ nechal se slyšet zadák David Jiříček, který je považován za jednu z největších českých nadějí.

Český tým potkala před startem turnaje jedna nepříjemnost. Junioři přišli kvůli porušení koronavirových pravidel o generálku proti Švýcarsku, zatímco Kanada v přípravném duelu porazila Rusko 6:4.

„Celou sezonu se chystáme na to, jak chceme hrát. Jednoznačně budeme chtít hrát na kotouči a věřím, že se nám to povede. Na druhou stranu jsme si vědomi, že budou úseky zápasu, kdy budeme muset být připraveni hrát defenzivu. Máme stejný přístup jako jakýkoliv tým, který chce udělat výsledek,“ řekl kouč Mlejnek ČTK.

Těžká volba při zužování kádru

Ten tak musel vyřadit z kádru tři hráče, aniž by je viděl v ostrém testu. Do konečně nominace se nakonec nevešli obránce Matěj Pinkas a útočníci Jaroslav Chmelař se Stanislavem Vrhelem.

„Není jednoduché hráčům takového věku na Štědrý den oznamovat zúžení soupisky, tím spíš, když se ani nehrálo to přípravné utkání. Ta situace samozřejmě není ideální, je spíše zoufalá.. Taková je ale zkrátka realita a musíme se s tím vyrovnat,“ pronesl Mlejnek.

Ani letos se v hokejové hale Vaillant Arena v Davosu nebude hrát Spenglerův pohár.
Sparta přijde zkrátka. Spenglerův pohár byl pouhý den před startem zrušen

Tahounem reprezentace by měl být útočník Jan Myšák, který je stejně jako před rokem kapitánem. V obraně trenéři spoléhají na Jiříčka, Stanislava Svozila nebo Michaela Krutila, který ale úvodní dva zápasy vynechá kvůli disciplinárnímu trestu.

„Jsem přesvědčený o tom, že každý hráč, který do utkání nastoupí, odvede maximum, které může,“ zdůraznil Mlejnek. V brance by se v úvodu měli střídat Jan Bednář a Jakub Málek, který začne. „Ve skupině nás čekají čtyři zápasy v pěti dnech, takže je potřeba zátěž rozložit,“ podotkl kouč.

Zápas s posledním finalistou Kanadou se bude hrát v Edmontonu v noci na pondělí SEČ od 1:00. Dalšími českými soupeři v základní části budou Německo, Finsko a Rakousko. Titul obhajují Američané.