Za prvoligový Vsetín chytá hokejový brankář Maxim Žukov, který si v uplynulých dvou sezonách udělal jméno v Dukle Jihlava a mihl se i v pražské Spartě. Na Lapači zahájil své angažmá ve velkém stylu, byl dokonce vyhlášen nejlepším hráčem Chance ligy za měsíc září (v říjnu už se ani jemu, ani celému týmu tolik nedaří).

Neobávají se ve Vsetíně, že by teď o třiadvacetiletého ruského gólmana mohli přijít? „Řešilo se to ještě před podpisem smlouvy, Maxim má v Česku vyřízená víza do konce sezony, včetně případné baráže,“ sdělil valašský klub na dotaz Deníku.

Slovenský útočník Samuel Buček v dresu Nitry, kterou v loňské sezoně dotáhl až do finále play-off
Zrádce z Ruska v extralize? Nechutné, Třinec si zničil pověst, nechápe expert

A faktem je, že případů, jako je Žukov, se aktuální vládní rozhodnutí o neudělování víz ruským občanům netýká. Už se ale letos stalo (konkrétně v dubnu), že ze země museli odjet například dva fotbalisté z nejvyšší soutěže, kteří nedostali dlouhodobé vízum.

„Oznámené opatření se týká vstupu osob, které mají víza pro krátký pobyt (pobyt do tří měsíců), a to pro účely turistiky, sportu a kultury. Občanů Ruské federace, kteří u nás mají dlouhodobý nebo trvalý pobyt, se toto opatření netýká,“ řekla pro Deník vedoucí odboru komunikace Mariana Wernerová.

„Maximálně by se muselo stát, že by v České republice nesměl být žádný Rus, s tímto rozhodnutím bychom nic neudělali,“ vyjádřil se Vsetín.

Jihlavské trable s maskou

Právě Žukov ale může posloužit jako příklad toho, jak specifické je dnes postavení ruských sportovců v zemích Evropské unie. Letos na jaře – tedy už v průběhu války – Deník upozornil na to, že tehdejší hvězda Jihlavy září v prvoligovém play-off v masce zdobené ruskými vlasteneckými symboly.

Až po obrovském tlaku z hokejového prostředí si Žukov helmu přelepil.

Ruský brankář jihlavské Dukly Maxim Žukov je velkou oporou svého týmu také v letošním play-off. Výzdoba jeho helmy ale budí v současnosti velké rozpaky.
OBRAZEM: Rozpaky ve finále. Žukov táhne Duklu, pozornost ale budí i jeho helma

Ve Vsetíně však žádné negativní ohlasy nezaznamenali. „S kritikou na jeho osobu jsme se nesetkali. Maximálně proběhly nějaké hecovačky mezi fanoušky, ale v rámci mezí, to však bývá normální,“ tvrdí klub. „Max do kabiny zapadl v pohodě, bez problémů. Teď se nám sice nedaří, v prvních zápasech sezony ovšem ukázal, že je velkou posilou a mužem na správném místě.“

Nebylo by to ovšem Česko, kdyby angažmá ruského hokejisty mezi fanoušky nevedlo k vtipkování. Žukovův případ je navíc o to vděčnější, že gólman pochází z Kalinigradu, který už je pro část internetových humoristů zaručeně českým Královcem.

Z pobaltského rodáka to tak vlastně dělá tak trochu Čecha, který by víza ani nepotřeboval…

Celkově se tak zdá, že i přes některé kritické hlasy česká veřejnost rozlišuje mezi Putinovým dobyvačným impériem a ruskými sportovci, kteří jsou až příliš často (jsou samozřejmě i výjimky) bezmocnými figurkami ve hře velmocí.