V úvodu utkání zahrozil Jašek, potom sice byli aktivnější Švédové, ale v čase 7:22 se radovali z vedení Češi. Přihrávku Rychlovského usměrnil z levého kruhu mimo dosah Högbergovy vyrážečky Růžička a osmatřicetiletý kanonýr Třince oslavil návrat do reprezentace po šesti letech devátou brankou v 50. utkání.

Rulíkův výběr se ubránil při Jandusově vyloučení, ale Seveřané v závěru první třetiny stav během 70 sekund otočili. V 18. minutě vytvořil z vlastního obraného pásma přečíslení Johansson a zakončil ho individuálně přesnou střelou z levého kruhu. Po Wallmarkově šikovném průniku posunul Švédy do vedení Sylvegard, který doklepl puk do odkryté branky.

Jiří Kulich se spoluhráči se raduje z jednoho z gólů do sítě Finska
Čtyři góly za padesát vteřin. Čeští junioři se zapsali do hokejové historie

Ve druhé části byl český tým pod tlakem. Málek si poradil se střelou Frödéna a ve 26. minutě si poradil i s pokusem Tömmernese opět přes clonící hráče. Ve 29. minutě možnost domácích po kombinaci Švédů zastavil až faulem Najman, ale hosté i ve druhém oslabení odolali.

Seveřané měli i nadále převahu, ale náskok se jim nedařilo navýšit. Češi v prostředním dějství poprvé vážněji zahrozili až v 36. minutě, kdy Růžička vysunul Voženílka, ten přenechal puk Jaškovi, ale s jeho pokusem si Högberg bez problémů poradil. Při vyloučeních Bengtssona a Frödéna český tým hrál i 34 sekund v pěti proti třem, ale v dlouhé přesilovce se vyrovnání nedočkal.

Švédové se vzdalují

Zvýšit náskok Švédska mohl ve 44. minutě po přečíslení s Nygardem Friberg, ale Málka nepřekonal. Vzápětí neuspěl ani Sörensen. V čase 45:27 se už domácí radovali. Z levého kruhu se trefil k bližší tyči De la Rose.

Vzápětí měl další možnost Ejdsell, ale trefil jen boční konstrukci branky. Gólu se dočkal v 53. minutě. Češi předtím nevyužili přesilovou hru při Tömmernesově trestu. Ejdsell potom překonal Málka rychlou střelou z pozice mezi kruhy.

Češi po velkém obratu proti Finům získali bronz
Fantastický obrat. Čeští junioři prohrávali s Finskem 2:5, nakonec berou bronz

V tabulce Euro Hockey Tour se vedoucí Švédové Čechům vzdálili na rozdíl čtyř bodů. Česká reprezentace si po úvodní sérii pěti vítězství připsala druhou porážku za sebou a opět neuspěla s výběrem Tří korunek. Se Švédy na závěr prosincových Švýcarských her v Curychu prohrála 3:5.

Další zápas čeká Čechy v sobotu od 12:00 proti Finsku.

Švédské hokejové hry v Karlstadu:

Švédsko - Česko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 18. L. Johansson, 19. Sylvegard (Wallmark, Sörensen), 46. J. de la Rose (Frödén, Nemeth), 53. Ejdsell (Strömwall) - 8. M. Růžička (Rychlovský). Rozhodčí: Brander (Fin.), Tscherrig (Švýc.) - Lundgren (Švéd.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 6621.

Švédsko: Högberg - L. Bengtsson, Nemeth, Heed, Tömmernes, J. Persson, G. Carlsson, Folin - Friberg, L. Johansson, Nygard - Strömwall, O. Lindberg, Ejdsell - Sylvegard, Wallmark, Sörensen - Frödén, J. de la Rose, Rasmussen. Trenér: Hallam.

ČR: J. Málek - M. Jandus, Kempný, Košťálek, Hájek, Hovorka, J. Galvas, Gazda, Pyrochta - Radil, Jan Kovář, Rychlovský - M. Růžička, Jašek, D. Voženílek - A. Najman, D. Kaše, Š. Stránský - Flynn, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenér: Rulík.

Švýcarsko - Finsko 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 2. Bader (Rochette, Kessler), 54. Marchon (Glauser) - 30. Erholtz (Hyry, Jääskä), 48. Jääskä (Kemiläinen, Vittasmäki), 53. Kaski (Sund, Puistola), 55. Huuhtanen (Puistola). Rozhodčí: Lundgrenová, Holm - Jonsson, Yletyinen (všichni Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 2585.