Gólem a asistencí se na úspěšném vstupu do akce Euro Hockey Tour podíleli útočníci Radan Lenc a David Tomášek, dvě asistence si připsal obránce Libor Zábranský. Krásnou brankou pak ozdobil svou reprezentační premiéru Adam Kubík a vydařený debut absolvoval i brankář Jakub Málek.

Hned v úvodu utkání si slibnou šanci vypracoval domácí Frödén, ale brankář Málek úspěšně zasáhl a jeho spoluhráči následně ovládli zbytek první části. Již po 102 sekundách otevřel skóre Radan Lenc, který zakončil Tomáškovu individuální akci. Další branku mohl přidat Voženílek, prosadil se však až při svém druhém střídání v zápase třetí český útok. Jen si Lenc s Tomáškem prohodili role.

„Obě první dvě střídání naší formace přinesly gól, na to si opravdu dlouho nepamatuju. Skvěle nám fungovala souhra na ledě a perfektně vycházelo také napadání soupeře,“ těšilo druhého zmiňovaného hrdinu úvodních minut na ledové ploše.

Sestřih úvodního utkání českého týmu na Karjala Cupu:

| Video: Youtube

Švédové se po chvilce sice oklepali z nevydařeného začátku, v 11. minutě ale debutující brankář Lindbom inkasoval potřetí. V signalizované početní výhodě jej překonal Jakub Flek. Když se poté v 16. minutě prosadil pohotovou střelou ještě Sedlák, pro Lindboma utkání definitivně skončilo. Mezi třemi tyčemi jej nahradil další debutant Söderström.

Na začátku druhé třetiny Seveřané bez problémů přežili úvodní oslabení a následně si vytvořili velký tlak. Málek dlouho odolával, ale ve 29. minutě jej poprvé v zápase prostřelil obránce Heed.

Český tým se nicméně dokázal vymanit z tlaku soupeře a zejména Tomáškův útok byl nadále nebezpečný. V polovině utkání se o pátou branku postaral jeden ze tří nováčků v Rulíkově výběru Adam Kubík, když využil výborného forčekingu Kodýtka a překonal Söderströma výstavním bekhendem pod horní tyčku.

„Všiml jsem si, že gólman čekal nahrávku, tak jsem zkusil vypálit nahoru a vyšlo to,“ prozradil po utkání český debutant. „Nevěděl jsem, co od mezinárodní úrovně čekat, ale jsem z naší hry a skvělého systému opravdu mile překvapený,“ dodal útočník českobudějovického Motoru.

Ve 39. minutě byl blízko své druhé branky v utkání Sedlák, jenž dostal puk za záda švédského gólmana, domácí hráči jej ale stihli včas zastavit. Ve třetí části zase mohl české vedení navýšit Špaček, který ve čtvrtek nastoupil s kapitánským "céčkem" na dresu, Söderström byl ale připravený.

Stejně jako Málek o chvíli později na druhé straně, který ustál šanci před brankou zcela volného Ejdsella. Útočník Färjestadu se nakonec gólu přeci jenom dočkal, ve 49. minutě se prosadil po pohotové dorážce.

Jinak bezchybný Málek si pak připsal ještě několik dobrých zákroků a Češi tak zahájili sezonu s vrcholem v podobě mistrovství světa v Praze cennou výhrou proti tradičnímu soupeři. Druhé utkání turnaje čeká český výběr v sobotu v Tampere, kde se utká s domácím Finskem.

Švédsko - Česko 2:5 (0:4, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 29. Heed (Ejdsell, Rasmussen), 49. Ejdsell (Persson, Alsing) - 2. Lenc (Tomášek), 5. Tomášek (Lenc, Zábranský), 11. Flek (Zábranský, Kodýtek), 16. Sedlák (Řepík), 31. Kubík. Rozhodčí: Brander (Fin.), Hürlimann (Švýc.) - Nyqvist, Jonsson (oba Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 5750 (vyprodáno).

Švédsko: Lindbom (16. Söderström) - Persson, Dahlström, Heed, Fantenberg, Granberg, Alsing, Hansson - Sylvegard, Rasmussen, Nygard - Frödén, Lindberg, Dahlén - Petersson, Kempe, Ejdsell - Friberg, Johansson, Bengtsson. Trenér: Hallam.

Česko: Málek - Zámorský, Pyrochta, Košťálek, Dvořák, Zábranský, Mašín, Jandus, J. Galvas - M. Stránský, Špaček, Voženílek - Řepík, Sedlák, O. Kovařčík - P. Kousal, Tomášek, Lenc - Flek, Kodýtek, Kubík. Trenér: Rulík.