Vzpomenete si na povyk, který mezi fanoušky hokejové Sparty nastal v létě 2015? „Patříme do Holešovic! Ve Vysočanech chcípnu,“ znělo (skoro) jednohlasně mezi zarytými sparťany. Zuřivý odpor zejména konzervativněji laděných příznivců nijak nezmírňoval ani fakt, že O2 arena - kam se klub tehdy stěhoval - ve skutečnosti stojí v Libni.

Libeň nebo Vysočany, sparťanské publikum bylo doma v šerém bludišti chodeb stařičké haly na holešovickém Výstavišti. Znalo tam každou omšelou dlaždici, každou škvíru v oprýskaných zdech. Nebylo divu, vždyť tým s velkým „S“ na prsou tam sídlil přes půl století. A teď se měl stěhovat do proskleného betonového kolosu kdesi na opačném břehu Vltavy?

Utkání 22. kola hokejové extraligy: HC Vítkovice Ridera - HC Sparta Praha, 27. listopadu 2019 v Třinci. Na snímku (zleva) brankář Sparty Jakub Sedláček, Roberts Bukarts a Matůš Sukel.
Koronavirus pronikl do Sparty. V karanténě je celý A tým

Od té doby uplynulo pět let. Možná se ještě najdou nostalgici, kteří se slzou v oku vzpomínají na chuť přiškvařených klobás z těch několika obstarožních stánků s občerstvením ve „Sportovce“, drtivá většina už ale dávno přivykla chuti pizzy, hamburgerů a hot dogů v O2 areně. Protestní mlčení kotle v prvním extraligovém mači v novém domově je zapomenuto.

Vysoká návštěvnost

Spartě se skutečně podařilo zabydlet se v moderní velehale tak, jak to se nikdy předtím nepodařilo městskému rivalovi Slavii. Zatímco návštěvnost na zápasy červenobílých (dokud ještě váleli v extralize) setrvale klesala a fandové si v aréně připadali spíš jen jako na návštěvě, sparťané si nemají na co stěžovat.

Hokejový útočník Tomáš Šmerha v dresu Slavie.
Sparťanský útočník Šmerha: Slavia může letos udělat velký úspěch

Svědčí o tom i čísla: v minulé sezoně se průměrná návštěvnost na domácích zápasech Pražanů vyšplhala na úctyhodných 10 330 diváků, což je osmé nejvyšší číslo v evropských hokejových soutěží. Otázka je, co s návštěvností udělají aktuální koronavirová omezení.

Zóny v hledišti

„Povolený limit je drastický,“ řekla nedávno generální manažerka Sparty Barbora Snopková Haberová. Pokud by platilo rozhodnutí o rozdělení hlediště do maximálně deseti sektorů, z nichž v každém smí být nejvýše 500 diváků, pražský klub by krvácel. „Jen v základní části by se tak na naše zápasy nedostalo 150 tisíc lidí,“ nelíbí se sparťanské šéfce.

Zatímco na mnoha menších (a starších) zimních stadionech mají opačné problémy, v O2 areně si mohou dovolit rozdělit prostor i na víc nezávislých sektorů.

David Němeček.
Sparta má ambice. Taková nabídka se neodmítá, říká posila z Finska

„Aréna bude po celý zápas rozdělena do několika zón se separátními vchody, zóny budou dále děleny na jednotlivé sektory. Každá zóna bude mít vlastní občerstvení a toalety,“ vypočítává bývalý sparťanský útočník Ondřej Kratěna, působící jako event manager domácích zápasů.

Ten doporučuje kupovat vstupenky online a chodit na zápasy s časovým předstihem. Podmínky se ale dost možná budou ještě měnit. Jak to bude vypadat 20. září, kdy Sparta hraje ve 2. kole doma se Zlínem?

Hokejová Sparta zahájila společnou přípravu na novou sezonu i s největší posilou – reprezentačním útočníkem Romanem Horákem.
Konec dlouhé pauzy. Natěšená Sparta jde na věc