Mezinárodní federace vyloučila Rusko a Bělorusko ze svých soutěží již v únoru 2022 po začátku válečného konfliktu na Ukrajině. Jako hlavní důvod tehdy ovšem uvedla obavy o bezpečnost všech účastníků. A podle pondělního vyjádření Rady IIHF se tato situace nijak nezměnila.

Přestože se může zdát až nepochopitelné, že vzhledem k pokračující ruské invazi na Ukrajině se ve švýcarském Curychu opět jednalo o tom, zda se reprezentační celky Ruska a Běloruska mají od nadcházející sezony vrátit zpět na mezinárodní scénu.

Kritizovaný slovenský brankář Július Hudáček
Brankáře z Ruska? Ani kdyby mi hrozil sestup, říká Jelínek. Reakci Jágra nechápe

„Na základě podrobné analýzy dospěla Rada IIHF k závěru, že stále není bezpečné začlenit týmy Ruska a Běloruska zpět do soutěží IIHF,“ uvedla federace ve svém prohlášení na webu. Zároveň však dodala, že situaci hodlá nadále sledovat a o osudu obou zemí pro sezonu 2025/26 rozhodne nejpozději v květnu příštího roku.

Kvalifikace na ZOH? Bělorusové mají smůlu

Reprezentace obou zemí tak přijdou minimálně o čtyři nadcházející seniorské světové šampionáty. Letos tedy nemohou startovat ani na květnovém mistrovství světa, které hostí Praha a Ostrava. A mezi elitou nebudou hrát ani příští rok.

Bělorusko navíc bylo v závěrečné fázi olympijské kvalifikace předběžně přihlášeno do bratislavské skupiny. V turnaji, který začne na konci srpna, však figuroval vedle domácího Slovenska i Kazachstán a Ukrajina, která si vybojovala postup z úvodního kola.

Kanaďan Brendan Leipsic získal ruské občanství.
Hokejista s cejchem hulváta. Ze zámoří ho vykopli, teď se z Kanaďana stal Rus

Ukrajina se v závěrečné fázi představí poprvé od roku 2010. Nicméně hned na první dobrou bylo jasné, že tato skupina dlouho nevydrží. Souboj mezi ukrajinskou a běloruskou reprezentací o postup na olympiádu? V současné době absolutně nemyslitelné.

„Kvalifikaci jsme odehráli i přes velkou nevýhodu. Mnoho hokejistů zemi po invazi opustilo a naše liga tím ztratila kvalitu,“ připustil trenér národního týmu a bývalý hráč NHL Dmytro Chrystyč. Navzdory tomu se Ukrajina může těšit z postupu mezi nejžhavější adepty o olympijskou místenku.

„Snažíme se ukázat všem jako naši vojáci, kteří na frontě předvádějí neuvěřitelné věci. Polsko jsme navíc neporazili jedenáct let,“ těšilo útočníka Olexije Voronu. Místo Běloruska tak nakonec dostane šanci v olympijské kvalifikaci Maďarsko, které bylo nejlepší ze tří týmů umístěných na druhých místech v úvodním kole.

Stále je tu však jeden velký otazník. Jedno olympijské místo totiž nadále patří hokejistům Ruska, o jejichž budoucnosti není dosud úplně jasno. Zvítězí i v tomto případě selský rozum?