Svěřenci trenéra Karla Mlejnka nedokázali překonat brankáře Devona Leviho a pokračuje tak čekání na českou medaili na vrcholné akci hráčů do 20 let. Naposledy národní tým uspěl v roce 2005, kdy získal v Grand Forks bronz. "Utkání ovlivnila první třetina, kdy jsme brzy inkasovali dvě branky. Proti konsolidované obraně soupeře jsme se poté nedokázali prosadit. Na druhou stranu naše mužstvo předvedlo velkou psychickou odolnost a do konce utkání jsme mohli doufat ve vyrovnání nebo nějaký případný zvrat," řekl Mlejnek po zápase.

Vysoce favorizovaní Kanaďané prověřili Malíka v české brance již po 15 sekundách hry, Cozens však ještě skóre neotevřel. Stejný hráč měl šanci i ve 3. minutě. Češi následně opticky vyrovnali hru a připravenost gólmana Leviho vyzkoušel Kubíček.

V 9. minutě již domácí vedli, když se do brejku dostal Cozens a svou třetí příležitost v utkání proměnil v gól. Kanaďané poté nevyužili první přesilovou hru, čtyři sekundy po návratu Rašky na led ale Malíka prostřelil obránce Byram.

Mladá Boleslav porazila Plzeň po nájezdech.
Snajpr, mladá krev, cizinci. Proč Mladá Boleslav udivuje hokejovou scénu?

Český tým byl pak střelecky aktivnější než soupeř, výrazné šance si však vypracovat nedokázal. "Snažili jsme se hrát jednoduše, měli jsme nějaké šance, ale nedali jsme branky. A když nedáme gól, nemůžeme vyhrát," litoval po utkání obránce Radek Kučeřík.

Ve druhé třetině měl více práce Malík, i díky tomu, že Byram trefil ve 30. minutě jen tyč, ale potřetí neinkasoval. Leviho na druhé straně výrazněji prověřil jen Lang, snížit se mu však nepodařilo. Teplého brejk a rodící se přečíslení zastavil rychle se vracející Krebs.

Kouč Mlejnek se pokusil oživit hru změnami ve složení útočných formací, ke gólovým šancím to však nevedlo. Na turnaji neporažení Kanaďané bez výraznějších problémů drželi dvoubrankové vedení a mířili za postupem do bojů o medaile.

Již v 55. minutě se Češi rozhodli odvolat Malíka a pokusili se zápas zdramatizovat při power play. Vytvořili si tlak, ale Leviho, který si nakonec připsal 29 zákroků, nepřekonali. Naopak sami potřetí inkasovali. "Byl to připravený plán, že pokud to půjde, tak do toho vlétneme, co nejdříve," řekl Mlejnek. "Věřili jsme, že se prosadíme," uvedl útočník Jan Myšák.

Nejen tým, ale i druhá rodina

Po porážce v Edmontonu bylo na tvářích českých juniorů znát zklamání. Podle kapitána Myšáka hráči vytvořili skvělou partu a o to hůře se po zápase vyrovnávali s porážkou.

"Z venku do toho nevidíte, ale my, co jsme tady byli pospolu, tak to bylo něco neuvěřitelného. Byla to věc, kterou jsem v životě nezažil, ani na jiných turnajích. Soudržnost byla opravdu neuvěřitelná a o to více mě mrzí, že to nevyšlo," řekl zklamaný Myšák na on-line tiskové konferenci po prohře 0:3. "Nebyli jsme tady jen jako tým, byla to druhá rodina a pro nás je to teď hodně těžké," doplnil jej obránce Radek Kučeřík.

I přes zklamání se však podle devatenáctiletého beka, který hrál v této sezoně za prvoligový Přerov, musí hokejisté dívat dopředu. "Je tady hodně skvělých hráčů a všichni mají na to, aby se hokejem jednou živili. Musíme to teď hodit za hlavu. Jsem na všechny hrdý, nechali tady všechno a za to jsme hrozně rádi," podotkl Kučeřík.

Česká juniorská reprezentace
Čeští junioři zkusí šokovat tým, jenž bere jen zlato. Plán trenér tají

Osmnáctiletý Myšák vedl juniorskou reprezentaci na turnaji jako kapitán. "Byla to pro mě velká čest a doufám, že jsem jako kapitán dělal dobrá rozhodnutí. Už před turnajem jsem ale říkal, že to není jen o mně, že mám céčko na hrudi. Lídrů nás bylo více a bylo to vidět. Byli jsme jako rodina," řekl útočník Litvínova, kterého loni draftoval Montreal ve 2. kole. "Nebylo to o tom, kdo co dostane na dres. Byli jsme na stejné rovině a bylo jedno, kdo si vzal slovo v kabině. Je to rodina. Všichni jsme drželi slovo, podporovali se. Myslím si, že Honza byl skvělá volba," řekl Kučeřík.

Češi na šampionátu vyhráli dva zápasy a připsali si tři porážky. Ve skupině porazili Rusko s Rakouskem a prohráli se Švédskem a USA. Ve čtvrtfinále podlehli Kanadě 0:3. "Ve skupině jsme měli zápasy nahoru - dolů. Základ byl zápas s Rakouskem, to, že jsme přidali výhru s Ruskem, nám jen pomohlo. Dostali jsme se tam, kam jsme chtěli, do čtvrtfinále. A tam už je to vabank. Vyšlo to Kanadě, nás to mrzí a bohužel jsme smutnější," řekl Kučeřík. "Bylo to čtvrtfinále, které nám nevyšlo. Bohužel, oni jsou ti šťastnější," uvedl Myšák.