Čeští hokejisté půjdou do zahajovacího utkání proti východnímu sousedovi po dvou přípravných duelech na severu Evropy, kdy si nejprve poradili s Lotyšskem 4:3 a posléze podlehli Finsku 1:4. Dvacítka už si v dějišti turnaje vyzkoušela rovněž ledovou plochu haly Frölundaborg, ve které odehraje kompletní program základní skupiny. A společně věří, že je na start šampionátu připravena.

„Příprava na mistrovství byla poměrně rychlá. Intenzivně jsme pracovali, v Česku jsme měli dvoufázové tréninky, ve Švédsku jsme pak pokračovali jednofázově. Věřím, že hráči budou připraveni,“ pronesl hlavní trenér Patrik Augusta v rozhovoru pro hokejový svaz.

Z kádru mladíků vypadl v průběhu přípravy zraněný obránce Vojtěch Port, naopak pár dní před začátkem turnaje přicestoval do Göteborgu útočník Jiří Kulich, klíčová postava letošního výběru. A bude to právě kanonýr Rochesteru, kdo povede dvacítku za obhajobou stříbra s kapitánským „céčkem“.

Jeho asistenty pak budou Matyáš Šapovaliv a Tomáš Hamara.

„Pro nás i celý český hokej je to nejlepší hráč této věkové kategorie,“ řekl Augusta na adresu rodáka z Kadaně, jenž už si letos odbyl premiéru v zámořské NHL. „Věřím však, že dokáží nakazit ostatní a budou jako lídři mužstvo přirozeně vést,“ dodal s tím, že na mistrovství se bude opírat také o další pamětníky loňského turnaje.

Derby na úvod šampionátu

Prvním soupeřem národního týmu ve skupině B bude v úterý od 12 hodin Slovensko, velice složitý test hned na úvod šampionátu. „První zápas je vždy nejdůležitější. Ještě je to derby. Budeme muset podat co nejlepší výkon,“ má jasno Kulich.

Nebezpečí na slovenské straně bude hrozit zejména v ofenzívě, kterou potáhnou posily ze zámoří Dalibor Dvorský, Adam Sýkora a Filip Mešár.

„Bude tam velká rivalita, Slováci mají výborný tým a navíc nejlepšího brankáře uplynulého mistrovství. Hned poté nás čekají Norové, kteří mají spoustu hráčů ze švédských soutěží. Pak Amerika a Švýcaři. Nečeká nás nic jednoduchého a všechny zápasy mohou být klíčové,“ dodal Augusta.

Za hlavního favorita turnaje lze opět označit kanadský výběr, který bude ve Švédsku útočit na zlatý hattrick. Velice slibně se však jeví také Spojené státy či domácí tým Tre Kronor, toužící po ukončení čekání na titul, jenž vybojoval naposledy před třinácti lety. 

Volná místa na české soupisce

„Že nejsme favorit? To je dobře. Jak se říká, jen nebe je limit. Záleží také na tom, jak se vše sejde,“ zakončil lodivod české střídačky.

Ten se nakonec rozhodl nahlásit na soupisku pouze tři brankáře a 18 hráčů do pole, a dvě místa si tak ještě ponechal volná. Mimo základní sestavu zůstali obránci Tomáš Galvas, Matěj Prčík a útočníci Matěj Maštalířský, Šimon Slavíček a Adam Židlický.

Do čtvrtfinále mistrovství světa postoupí z každé skupiny nejlepší čtveřice, naopak poslední tým bude bojovat o udržení mezi elitou. Celý turnaj se odehraje ve švédském Göteborgu v arénách Scandinavium a Frölundaborg.

Skupina B s českým výběrem se uskuteční v menším Frölundaborgu s kapacitou 6044 diváků.