Téměř sedmnáct minut čekali fanoušci v Göteborgu na úvodní branku, ti domácí z ní však příliš velkou radost mít nemohli, prosadil se Američan Perreault. Dvě minuty pod přestávce ale už mohli zvedat ruce a šály nad hlavu, to když Stenberg tečoval pokus Hävelida.

Jenže vyrovnání následovaly další dva údery do švédských hokejových srdcí, oba z hokejky Howarda, nejprve krátce před polovinou utkání a pak o pět minut později. Švédi ale těsně před druhou sirénou předvedli něco podobného jako pár hodin před nimi čeští hokejisté. Kontaktní gól vstřelil v čase 39:55 Lekkerimäki.

Jiří Kulich se spoluhráči se raduje z jednoho z gólů do sítě Finska
Čtyři góly za padesát vteřin. Čeští junioři se zapsali do hokejové historie

Tím ale veškerá byť zdánlivá podobnost s utkáním českých juniorů, kteří šestigólovou šňůrou zvrátili zápas o bronz proti Finům, skončila. Hokejisté s třemi korunkami na dresu totiž hned v úvodu třetí třetiny inkasovali počtvrté, prosadil se Buium, v 57. minutě pak definitivně jakékoliv naděje rozprášili Leonard a McGroarty.

Hráči obou týmů ještě v posledních desítkách sekund předvedly boxerskou vložku, ale ani ta na zlatých medailích pro zámořské hokejisty už nic nezměnila.