Zatímco loni byly v týmu hvězdičky jako Martin Nečas, Filip Zadina či Martin Kaut, letos se mužstvo o podobné typy opřít nemůže. „Tito výjimeční kluci už týmu pomoci nemohou. Nyní je na ostatních, jak za to vezmou. Současné ročníky se budou prezentovat trochu jiným stylem hokeje, který je adekvátní jejich silným stránkám,“ prohlásil Varaďa.

Jasná jednička

Jednu osobnost však přece jen trenér národního týmu zmínil. Jde o brankáře Lukáše Dostála, který válí ve finské nejvyšší soutěži za Ilves. „Měl by být jedním z lídrů, je pro nás důležitý. Má fantastickou sezonu, chytá úžasně a je jen otázkou času, kdy se objeví také v áčku,“ okomentoval jeho výkony trenér dvacítky.

Češi by tedy měli vstoupit do turnaje s jasnou jedničkou. „Lukáš cítí, že v něj mám důvěru. Ale je třeba něco vrátit zpátky. Chci, aby tým vnímal tak, že se na něj může spolehnout,“ zdůraznil Varaďa.

Mužstvo, převážně s evropskými hráči, se poprvé sejde 10. prosince ve Frýdku-Místku, kde bude mít svou tréninkovou základnu. „Budeme mít dvoufázové tréninky, odpoledne vždy s miniutkáním. 13. prosince pak odehrajeme zápas proti domácímu prvoligovému výběru, po němž přijdou první škrty,“ nastínil trenér.

Velká zodpovědnost

O další dva dny později už se připojí i zámořští vyslanci a Dostál. Kádr by měl čítat 25 hráčů do pole a 4 brankáře. Před šampionátem odehraje juniorská reprezentace ještě dvě utkání proti Švédsku (20. 12. ve Frýdku-Místku) a Slovensku (22. 12. v Třinci). Pak už Varaďa bude ladit soupisku pro samotný turnaj.

„Vnímám zodpovědnost vůči fanouškům a veřejnosti. Vynasnažím se, aby bylo mužstvo připravené na každý zápas. A pátého ledna bych si přál na krku jednu z těch nádherných serepetiček, co se prezentovali v Třinci,“ uvedl kouč v narážce na medaili.

Na domácí půdě čeká zvýšený tlak, zároveň však doufá, že fanoušci tým poženou. „Viděl jsem atmosféru na mistrovství parahokejistů a byla skvělá. Lidi jsou zvyklí přes svátky chodit na hokej, je to vidět i na prodeji vstupenek. Věřím, že budou stát za námi,“ dodal Varaďa.

Širší nominace reprezentace do 20 let
Brankáři: Nick Malík (Třinec), Jan Bednář (Karlovy Vary), Daniel Dvořák (Prostějov), Lukáš Dostál (Ilves Tampere/Fin.) Lukáš Pařík (Spokane/WHL).

Obránci: Jan Mlčák, Tomáš Dajčar, Miroslav Kukla, František Klejna (všichni Litoměřice), Stanislav Svozil (Brno), Karel Klikorka (Mladá Boleslav), Ivan Lytvynov (České Budějovice), Martin Haš (Tappara Tampere /Fin.), Radek Kučeřík (Saska-toon/WHL), Libor Zábranský (Moose Jaw/WHL), Šimon Kubíček (Seattle/WHL), Jan Štibingr (Madison/USHL).

Útočníci: Otakar Šik, Vojtěch Střondala (oba Litoměřice), Jan Šír (Liberec), Karel Plášek (Brno), Jan Myšák (Litvínov), David Vitouch (Sparta), Matěj Blümel (Pardubice), Radek Mužík (Lulea/Švéd.), Zdeněk Sedlák (Oulu/Fin.), Petr Čajka (Ženeva/Švýc.), František Řehák (Rapperswil/Švýc.), Jakub Lauko (Providence/AHL), Jonáš Peterek (Calgary Hitmen /WHL), Michal Gut (Everett /WHL), Martin Lang (Kamloops /WHL), Michal Teplý (Winnipeg /WHL), Filip Koffer (Prince George/WHL), Jan Jeník (Ha-milton/OHL), Jaromír Pytlík (Sault Ste. Marie/OHL), Matěj Pekař (Barrie/OHL), Adam Raš-ka (Rimouski/QMJHL), Ondřej Pavel (Fargo/USHL).

Na šampionátu se představí tři brankáři a 20 hráčů do pole.