O tom, že poslední dvě posily české reprezentace na domácím mistrovství světa mohou nyní nasměrovat celý turnaj úplně jiným směrem, není třeba vůbec diskutovat. Přílet útočného dua David Pastrňák-Pavel Zacha z Bostonu najednou staví národní tým do nové pozice, která si však pochopitelně žádá spanilou jízdu za cenným kovem.

David Pastrňák se raduje z branky do sítě Norska na MS 2022.
Obnoví spolupráci? Pastrňák na MS začínal po boku Červenky, současného kapitána

Zejména od ofenzivní hvězdy Bruins s číslem 88 si čeští fanoušci slibují obrovský přínos směrem do útoku a tím pádem i větší šanci na zisk vytoužené medaile. A v tuto chvíli se opravdu není čemu divit. Vždyť si stačí jenom vzpomenout na předloňský šampionát ve Finsku, kde to byla jedna velká Pasta show.

Český útočník tehdy sehrál naprosto klíčovou roli při vzestupu národního týmu, který se na úvod turnaje výsledkově trápil. Pak si ale vzal hlavní slovo rozjetý Pastrňák a v Tampere se začaly dít velké věci. Češi nakonec vybojovali cenný bronz a z bostonského kanonýra se navzdory menšímu počtu odehraných zápasů stal nejlepší útočník celého šampionátu.

Máma nás nakopla, přiznal Pastrňák po bronzu

Do paměti fanoušků se ale zapsal také v mixzóně po skončení bronzového zápasu proti USA, když na rozhovor s novináři dorazil s plechovkou finského piva v ruce. „Ale jo, dá se to. Plechovka teda vypadá hrozně, ale chutná líp, než vypadá,“ pobavil Pastrňák hned na úvod.

Vzápětí se vrátil i ke komickému momentu ze druhé třetiny, kdy se na kostce arény z ničeho nic objevila jeho maminka. Tu vyzvaly kamery k tanci speciálního „referee dance“.

„Viděl jsem to, podala skvělý výkon. Ve druhé třetině, kdy jsem neměl moc náladu se na to koukat. Dejme jí kredit, že nás takhle nakopla,“ řekl havířovský rodák.

Velkou stopu zanechal David Pastrňák už na mistrovství světa 2018 v dánské Kodani, kam rovněž přicestoval až v průběhu základní skupiny. Český tým to zde sice do bojů o medaile nedotáhl, přesto se Pastrňák ovšem stihl postarat o jeden vtipný moment, kterým se hokejová veřejnost baví dodnes.

Šéf hokejového svazu Alois Hadamczik při diskusi s fanoušky v Ostravě
MS v Ostravě útočí na vlastní rekord. V hledišti Hadamczik i prezident mistra

Po jednom ze zápasů zůstal vzhůru až do ranních hodin a na svůj instagramový účet poté umístil video, jak na hotelovém pokoji zpívá se svými kolegy Davidem Krejčím, Radko Gudasem a Robertem Kousalem hit Schody z nebe od zpěvačky Terezy Kerndlové.

„Terezka Kerndlová, Schody z nebe,“ pronesl Pastrňák na začátku videa, v němž postupně ukázali své pěvecké dovednosti všichni zmiňovaní. Krejčí navíc doplnil slavnou píseň kartáčkem na zuby, jímž čistil pusu panenky. Pochopitelně z toho byla hned na druhý den virální pecka.

Tolik nadšený z později smazaného videa už ale nebyl tehdejší asistent trenéra Jaroslav Špaček. „Dřív tahle média nebyla, to si člověk mohl, když to blbě řeknu, dělat co chtěl. Asi to nejsou věci, které by lidi měli vidět,“ vyjádřil se k videu českých reprezentantů.

Každopádně ať už Pastrňák své účinkování na světových šampionátech doplnil o jakýkoliv vtipný kousek, pokaždé se stal nesmírně platným, ne-li úplně klíčovým členem kabiny národního týmu.

Od svého premiérového startu v roce 2016 se postupně vystřílel až do pozice nepostradatelného muže základní sestavy. Před dvěma lety pobláznil český národ bronzovou medailí, nyní míří do Prahy s velice podobným plánem.